Role biologické léčby v terapii metastatického kolorektálního karcinomu

6. 11. 2015

Několik posledních let ukázalo, že biologická léčba má význam v léčbě relabujícího metastatického kolorektálního karcinomu (mCRC). Systematická analýza publikovaná v časopisu British Journal of Cancer hodnotila účinnost biologické léčby.

Inzerce

Prozkoumány byly všechny hlavní databáze. Cílem bylo nalézt randomizované studie s mCRC po vyčerpané 1. linii léčby, které by porovnávaly standardní terapie oproti standardní terapii s přidaným biologickým léčivem či různé typy biologické terapie přidané ke standardní terapii proti sobě.

Do metaanalýzy bylo nakonec zařazeno 20 studií zahrnujících 8225 pacientů. Přidání jakéhokoliv biologického léčiva zlepšilo celkové přežití (OS) pacientů s poměrem rizik (HR) 0,87 (95% CI 0,82–0,91; p < 0,00001), přežití bez progrese (PFS) s HR 0,71 (95% CI 0,67–0,74; p < 0,0001) a také celkovou míru odpovědi na léčbu (ORR). Biologická léčba byla spojena s větším podílem toxicity stupně 3 a 4. I při analýze dle podskupin inhibitory EGFR ve 2. linii léčby všechny vedly ke zlepšení OS, PFS a ORR. Ve 3. linii léčby pak inhibitory EGFR představovaly zlepšení pro PFS a ORR, ale již ne pro OS.

Tato metaanalýza ukázala, že biologická terapie u mCRC indikovaná po 1. linii léčby je spojena se zlepšením výsledků, nicméně za cenu zvýšené toxicity.

(eza)

Zdroj: Segelov E., Chan D., Shapiro J. et al. The role of biological therapy in metastatic colorectal cancer after first-line treatment: a meta-analysis of randomised trials. Br J Canc 2014 Sep 9; 111 (6): 1122–1131, doi: 10.1038/bjc.2014.404.Štítky
Onkologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více