Stres? Diabetes!

22. 9. 2017

Práce izraelských autorů publikovaná letos na jaře ukázala překvapivě rychlý a silný vliv snížení míry stresu na kompenzaci glykémie, tělesnou hmotnost a systolický krevní tlak diabetiků 2. typu.

Dlouhodobý nadměrný stres dalece překračuje hranice fyziologické stimulace. Zvyšuje aktivitu sympatiku, tím stoupá spotřeba energie a oxidativní stres, zvyšuje se sérová hladina kortizolu a inzulinová rezistence. Může dojít k rozvoji různých chronických onemocnění, mezi nimiž je třeba zdůraznit především metabolický syndrom, diabetes 2. typu a ischemickou chorobu srdeční.

Diabetes 2. typu je za přítomnosti chronického emočního stresu hůře kompenzovatelný, což pacienty dále stresuje a vzniká bludný kruh. Snížení úrovně stresu také pomáhá zvyšovat adherenci nemocných k farmakoterapii a dietnímu režimu, které hrají v léčbě zásadní roli. Odbourání nadměrného stresu by mělo být jednou z hlavních součástí léčby.

Nepříznivý vliv stresu u diabetiků dokládá i nedávná práce, ve které byla ke zmírnění stresu použita mobilní aplikace založená na principu biofeedbacku (biologické zpětné vazby). Diabetici 2. typu s nedostatečně kompenzovanou glykémií využívali tuto aplikaci 3× denně. Po přiložení prstu na čočku mobilního telefonu jim byl fotopletysmograficky změřen průtok krve, tepová frekvence a její variabilita. Poté pacient dostal individualizované pokyny pro dechové cvičení snižující míru stresu. Po 8 týdnech došlo u těchto pacientů k průměrnému snížení tělesné hmotnosti o 4 kg (SD 4,3), systolický tlak klesl průměrně o 8,6 mmHg (SD 18,6), glykovaný hemoglobin (HbA1c) o 1,3 % (SD 1,6) a glykémie nalačno o 4,3 mmol/l (SD 4,2). Hladina triglyceridů zůstala nezměněná.

Je tedy zřejmé, že míra aktivace sympatiku má na stav diabetiků poměrně výrazný vliv, a proto bychom ji neměli podceňovat.

(pez)

Zdroj: Munster-Segev M., Fuerst O., Kaplan S. A., Cahn A. Incorporation of a stress reducing mobile app in the care of patients with type 2 diabetes: a prospective study. JMIR Mhealth Uhealth 2017 May 29; 5 (5): e75, doi: 10.2196/mhealth.7408.Štítky
Diabetologie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se