Vývoj inhibitoru u těžkých hemofiliků – výsledky 4 let sledování v projektu EUHASS

10. 5. 2015

Vývoj inhibitoru v současnosti představuje nejvýznamnější komplikaci léčby hemofiliků. Jakékoliv rozdíly v riziku, které pro rozvoj inhibitoru konkrétní produkty představují, by tak mohly mít klinický význam. Cílem programu The Europian Haemophilia Savety Surveillance (EUHASS) je sledovat rozvoj inhibitorů u hemofiliků A a B v závislosti na konkrétních podávaných koncentrátech srážlivého faktoru.

Vývoj inhibitoru v současnosti představuje nejvýznamnější komplikaci léčby hemofiliků. Jakékoliv rozdíly v riziku, které pro rozvoj inhibitoru konkrétní produkty představují, by tak mohly mít klinický význam. Cílem programu The Europian Haemophilia Savety Surveillance (EUHASS) je sledovat rozvoj inhibitorů u hemofiliků A a B v závislosti na konkrétních podávaných koncentrátech srážlivého faktoru. Aktuální analýza představuje čtyřleté sledování pacientů.

V rámci programu EUHASS jsou od roku 2008 čtvrtletně hlášeny také nově zachycené inhibitory, jednou ročně se hlásí počty celkově léčených pacientů, mezi nimiž jsou zdůrazněni také dosud neléčení pacienti (PUPs), kteří překročili 50 expozičních dnů (ED) bez rozvoje inhibitoru. 

Do analýzy byla zahrnuta data získaná od 1. října 2008 do 31. prosince 2012 z 68 center. Inhibitor byl nově zachycen u 108/417 (26 %, CI 22–30 %) PUPs s těžkou formou hemofilie A a 5/72 (7 %, CI 2–16 %) PUPs s těžkou formou hemofilie B. U dříve léčených pacientů (PTPs) představovala míra nově vyvinutých inhibitorů 0,15/100 léčebných let u těžké formy hemofilie A a 0,04/100 léčebných let u těžké formy hemofilie B. V rámci analýzy byly také sledovány rozdíly mezi koncentráty odvozenými z plazmy a různými typy rekombinantních produktů.

V analýze observačního programu byla potvrzena předpokládaná incidence inhibitorů u PUPs i PTPs a současně nebyl nalezen významný rozdíl mezi typy podávaných koncentrátů.

(eza)

Zdroj: Fischer K., et al. Inhibitor development in haemophilia according to concentrate. Four-year results from the European HAemophilia Safety Surveillance (EUHASS) project. Thromb Haemost 2015 Apr 29; 113 (5): 968–75; doi: 10.1160/TH14-10-0826Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se