Ortopedické výkony u vzácných krvácivých onemocnění

18. 6. 2014

Vzácná krvácivá onemocnění jsou charakterizovaná nízkou incidencí v populaci a bohužel často také daleko nižší zkušeností s vedením léčby u takovýchto pacientů a chyběním doporučení, která mohou pomoci v rozhodnutí a způsobu kontroly krvácení při operačních výkonech.

Vzácná krvácivá onemocnění jsou charakterizovaná nízkou incidencí v populaci a bohužel často také daleko nižší zkušeností s vedením léčby u takovýchto pacientů a chyběním doporučení, která mohou pomoci v rozhodnutí a způsobu  kontroly krvácení při operačních výkonech.

Skupina autorů z italského Milána retrospektivně sebrala a analyzovala data týkající se 35 ortopedických výkonů, které byly provedeny v daném léčebném centru u 22 pacientů se vzácnými krvácivými onemocněními mezi lety 1982 a 2013. Jednalo se o 6 malých a 29 velkých operačních výkonů.

Režimy kontroly krvácení v průběhu operace a po ní byly velmi heterogenní, u 7 výkonů u 4 pacientů s mírným deficitem nebyla použita žádná specifická hemostatická léčba. U ostatních výkonů byly použity jednak substituční terapie s takovým dávkováním koncentrátů, aby byla dosažena taková hladina před výkonem, která by měla zaručit efektivní hemostázu (9 výkonů), dále substituční terapie spolu s čerstvě zmraženou plazmou (3 výkony), rekombinantní faktor VIIa (4 výkony), samostatná plazma zpracovaná inaktivací virů (4 výkony), plazma v kombinaci s desmopresinem (3 případy), samostatná čerstvě zmražená plazma (1 případ) či pouze tranexamová kyselina (4 případy).

Krvácivé komplikace se objevily u 20 % výkonů (celkem u 5 pacientů). Nicméně lze konstatovat, že uspokojivé hemostázy se podařilo dosáhnout u většiny pacientů. U některých z pacientů se vzácným krvácivým onemocněním, jejichž deficit faktoru (konkrétně FVII a FXI) byl mírný, bylo možno provést v určitých případech operační výkon i bez specifické hemostatické léčby.

Obecně platí, že výkony u takovýchto pacientů patří do specializovaných center pro kontrolu hemostázy. Vedle rozhodnutí o potřebě a charakteru hemostatické terapie je klíčovou částí operace také operační technika, jejíž indikace vychází mimo jiné také ze zkušenosti operatéra.

(eza)

Zdroj: Siboni S. M., et al. Management of orthopaedic surgery in rare bleeding disorders. Haemophilia – publikováno online 10. března 2014; doi: 10.1111/hae.12387Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se