Uveitida související s tetováním

27. 4. 2015

Studie popisuje sedm případů pacientů s uveitidou, která propukla současně s indurací kůže po tetování. Autoři se domnívají, že u části pacientů může tetování kůže nastartovat imunitní odpověď, která vede k současnému zánětu očí i tetované kůže.

Studie popisuje sedm případů pacientů s uveitidou, která propukla současně s indurací kůže po tetování. Autoři se domnívají, že u části pacientů může tetování kůže nastartovat imunitní odpověď, která vede k současnému zánětu očí i tetované kůže.

Předmětem publikované studie byl popis klinických nálezů u pacientů s uveitidou, která propukla současně se zduřením a zatvrdnutím kůže po tetování. Zdravotní stav sedmi po sobě jdoucích případů byl v průběhu 18 měsíců posouzen na specializovaném oftalmologickém pracovišti. Všichni pacienti prodělali kompletní oční a cílené systémové vyšetření, které zahrnovalo sérologické testy a zobrazovací metody. Dva účastníci studie podstoupili biopsii v oblasti tetování. Klinický průběh a odpověď na léčbu byly sledovány po dobu 1–20 měsíců (průměrná sledovací doba byla 9 měsíců). Hlavními posuzovanými parametry byly stupeň nitroočního zánětu, oční komplikace, zraková ostrost, pohledem zhodnotitelé změny v oblasti kožního tetování a výsledky biopsie.

Pět ze sedmi pacientů trpělo oboustrannou negranulomatózní přední uveitidou, z toho u čtyř z nich vykazovalo onemocnění chronický průběh. U jednoho pacienta měl průběh recidivující charakter. U dvou zbývajících pacientů byla diagnostikována bilaterální chronická granulomatózní panuveitida. Biopsie zduřelé a indurované kůže byla provedena ve dvou případech, přičemž byl prokázán nekaseózní granulomatózní zánět obklopující tetovací inkoust v dermis. Změny kůže ustoupily u všech pacientů, rychlejší odpovědi však bylo dosaženo u těch jedinců, kterým byly v rámci léčby očního zánětu podávány vysoké dávky prednisonu. U pěti pacientů pak došlo v souvislosti s rekurentním zduřením a indurací tetování k opětovnému vzplanutí nitroočního zánětu.  

Autoři svá pozorování uzavřeli s tím, že u části pacientů může tetování kůže nastartovat imunitní odpověď, která vede k současnému zánětu očí i tetované kůže.

MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Zdroj: Ostheimer T. A., Burkholder B. M., Leung T. G., Butler N. J., Dunn J. P., Thorne J. E. Tattoo-associated uveitis. Am J Ophthalmol. 2014 Sep;158 (3): 637–43.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se