Algoritmy léčby u primárního onemocnění uzavřeného úhlu

30. 7. 2013

Pojem primární onemocnění uzavřeného úhlu zahrnuje dle v současnosti uznávané klasifikace Mezinárodní společnosti geografické a epidemiologické oftalmologie několik stavů.

Pojem primární onemocnění uzavřeného úhlu zahrnuje dle v současnosti uznávané klasifikace Mezinárodní společnosti geografické a epidemiologické oftalmologie několik stavů: podezření na primární uzávěr úhlu (neviditelnost zadní části trámčiny komorového úhlu ve 3 a více kvadrantech, bez periferních předních synechií, normální nitrooční tlak [NOT], terč zrakového nervu a zorné pole, 22 % těchto pacientů progreduje během 5 let do dalšího stadia), primární uzávěr úhlu (neviditelnost zadní části trámčiny komorového úhlu ve 3 a více kvadrantech plus zvýšení NOT anebo periferní přední synechie, bez poškození terče zrakového nervu a zorného pole, 28,5 % z těchto pacientů progreduje během 5 let do dalšího stadia), primární glaukom s uzavřeným úhlem (kromě znaků uvedených u předchozí jednotky navíc glaukomové poškození terče zrakového nervu a zorného pole), akutní uzávěr úhlu (NOT > 21 mmHg a alespoň tři z následujících znaků: spojivková injekce, edém epitelu rohovky, středně dilatovaná nereagující zornice a mělká přední komora, u 58,1 % pacientů dojde k trvalému zvýšení NOT).

Onemocnění se vyskytuje častěji u Asiatů a lze předpokládat, že vlivem zvyšující se migrace obyvatelstva a globalizaci se s ním budeme setkávat stále častěji. Na rozdíl od primárního glaukomu s otevřeným úhlem mohou někdy preventivní zásahy u primárního onemocnění uzavřeného úhlu vést k definitivnímu řešení.

Základem první intervence je většinou laserová iridektomie, tento zákrok ale není vždy dostačující. Při zvažování dalšího postupu po iridektomii je důležité vzít v potaz, zda je úhel otevřený, nebo uzavřený, zda lze pomocí léků kontrolovat NOT, rozsah periferních předních synechií a přítomnost katarakty. Následné zákroky mohou zahrnovat iridoplastiku, operaci katarakty, trabekulektomii nebo trabekulektomii kombinovanou s operací katarakty. Indikace se provádí dle rozsahu otevření úhlu a rozsahu předních synechií po úvodní léčbě, přičemž pro uplatnění účinnějších opatření uvádějí autoři souborného referátu kritickou hranici uzávěru 180 %.

(lis)

Zdroj: Thomas R., Walland M. J. Management algorithms for primary angle closure disease. Clin Experiment Ophthalmol. 2013 Apr; 41 (3): 282–92.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se