Přehled literatury potvrdil účinnost a bezpečnost desmopresinu v léčbě nykturie

5. 6. 2015

Systematický přehled literatury zahrnující 10 studií s desmopresinem ukázal přínos tohoto léku při zmírnění nykturie a adekvátní bezpečnost. Desmopresin snížil počet močení během noci a prodloužil dobu do prvního nočního močení v porovnání s placebem.

Těchto 10 studií, zahrnujících 2191 pacientů s nykturií, splňovalo kritéria randomizovaného kontrolovaného výzkumu s paralelními skupinami. Kvalita studií byla hodnocena podle kritérií Cochrane Collaboration. Studie byly obecně velmi kvalitní, čtyři z nich však zahrnovaly úvodní fázi s titrací dávky a s následným vyřazením pacientů s nežádoucími účinky a pacientů bez odpovědi na léčbu, což znamená vysoké riziko bias.

Desmopresin v dávkách od 25 µg snížil počet močení během noci a prodloužil dobu do prvního nočního močení. V dávce 100 µg zajistil o 1 hodinu více spánku a snížil počet nočních močení o 28 %. Vyšší dávky již neznamenaly další přínos. Nejčastějšími nežádoucími účinky byly hyponatrémie a bolest hlavy, závažné nežádoucí účinky byly velmi vzácné.

Z analýzy dat také vyplynulo, že iniciální dávka desmopresinu by měla být 50–100 µg. U starších pacientů je vhodné léčbu zahájit dávkou 25–50 µg. U všech pacientů je třeba sledovat případný výskyt hyponatrémie. Desmopresin by měli z důvodu vzácného výskytu respiračního selhání s opatrností užívat pacienti s chronickým onemocněním plic.

Autoři došli k závěru, že desmopresin zajišťuje středně významný přínos a dostatečnou bezpečnost v léčbě nykturie u celkově zdravých dospělých.

(zza)

Zdroj: Ebell M. H., Radke T., Gardner J. A systematic review of the efficacy and safety of desmopressin for nocturia in adults. J Urol. 2014 Sep; 192 (3): 829–835.

 Štítky
Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Nykturie
Autoři: MUDr. Milan Hrubý

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se