Vysazení inhibitoru 5α-reduktázy z kombinované léčby benigní hyperplazie prostaty vede ke zhoršení terapeutických výsledků

30. 4. 2015

Vysazení dutasteridu po 1 roce kombinované léčby benigní hyperplazie prostaty a následná monoterapie tamsulosinem vede k opakovanému zvětšení prostaty, zhoršení příznaků a zvýšení hladiny prostatického specifického antigenu (PSA).

Prokázala to retrospektivní studie s 81 muži ve věku > 40 let léčenými v období 2003–2012. Zařazení muži měli středně závažnou až závažnou benigní hyperplazii prostaty (IPSS [International Prostate Symptom Score] ≥ 8). Tito pacienti užívali po dobu 1 roku dutasterid v dávce 0,5 mg denně a tamsulosin v dávce 0,2 mg denně. Po 1 roce pokračovala skupina 42 mužů v kombinované léčbě a ve druhé skupině s 39 muži byl další rok podáván pouze tamsulosin (0,2 mg/den). Autoři hodnotili IPSS, objem prostaty a PSA před zahájením léčby po 12 měsících a po 24 měsících léčby.

Vysazení dutasteridu vedlo k významnému zhoršení příznaků dolních cest močových, k opětovnému zvětšení objemu prostaty a k nárůstu hladiny PSA. Rovněž změny těchto parametrů v čase se mezi skupinami významně lišily (p < 0,001).

Autoři v závěru své práce doporučují pravidelné kontroly IPSS, hladiny PSA a velikosti prostaty u všech pacientů s benigní hyperplazií prostaty, zejména při vysazení inhibitoru 5α-reduktázy z kombinované léčby.

(zza)

Zdroj: Kim W., Jung J. H., Kang T. W., et al. Clinical effects of discontinuing 5-alpha reductase inhibitor in patients with benign prostatic hyperplasia. KOrean J Urol. 2014 Jan; 55 (1): 52–6. doi: 10.4111/kju.2014.55.1.52. Epub 2014 Jan 15.

 Štítky
Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se