Poměr počtu neutrofilů a lymfocytů je prediktorem progrese benigní hyperplazie prostaty

23. 6. 2015

K tomuto závěru došli turečtí vědci, kteří prokázali pozitivní korelaci mezi poměrem počtu neutrofilů a lymfocytů (NLR) a hodnotou Mezinárodního skóre prostatických symptomů (IPSS) a hladinou prostatického specifického antigenu (PSA) u mužů s benigní hyperplazií prostaty (BHP).

Do své studie zařadili 320 po sobě následujících pacientů s příznaky dolních močových cest ambulantně vyšetřených na jediném pracovišti mezi červencem a prosincem 2013. Průměrný věk pacientů byl 60 let (rozmezí 51–75 let). Pacienti byli rozděleni do 2 skupin: s vysokým a s nízkým rizikem progrese BHP. U všech pacientů byl hodnocen krevní obraz, PSA, sedimentace erytrocytů (ESR), C-reaktivní protein (CRP), objem prostaty, IPSS, maximální rychlost proudu moči (Qmax) a NLR.

Výsledky ukázaly nárůst NLR se stoupajícím IPSS (p = 0,001) i PSA (p = 0,001). Kromě toho byla zjištěna negativní korelace mezi NLR a Qmax (p < 0,001). Pacienti s vysokým rizikem progrese benigní hyperplazie prostaty dle IPSS, PSA a Qmax měli vyšší NLR než pacienti s nižším rizikem progrese (p < 0,001, resp. p = 0,013, resp. p < 0,001). Mezi skupinami s vysokým a nízkým rizikem progrese nebyl zjištěn rozdíl z hlediska věku ani objemu prostaty.

Autoři se domnívají, že NLR lze spolu se závažností symptomů dolních močových cest použít jako snadno měřitelný marker při sledování pacientů a jako prediktor progrese BHP.

(zza)

Zdroj: Tanik S., Albayrak S., Zengin K., et al. Is the neutrophil-lymphocyte ratio an indicator of progression in patients with benign prostatic hyperplasia? Asian Pac J Cancer Prev. 2014; 15 (15): 6375–6379.Štítky
Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se