Nanotechnologie slibuje odhalení dosud nepoznaných příčin neplodnosti

19. 3. 2014

Výzkum lidských spermií v souvislosti s neplodností je vzhledem k jejich malé velikosti, neobvyklému tvaru a omezené schopnosti přežít mimo organismus nesnadný. Změnu by ale podle vědců z Oxfordské univerzity mohlo přinést uplatnění nanotechnologie v této oblasti.

Diagnostika i terapie

Nová metoda, jež byla nedávno představena v medicínském časopise Nanomedicine: Nanotechnology, Biology and Medicine, by mohla být v budoucnu nápomocna při odhalení příčin doposud nevysvětlené neplodnosti a zároveň by jí bylo možné využít také k léčbě neplodných párů. K diagnostice a terapii sterility by měly sloužit porézní křemičité nanočástice, které mohou být naplněny lékem či například fluorescenční látkou a následně vloženy přímo do pohlavní buňky.

Výzkumy na kančích spermiích

Vědci během vývoje nové technologie použili kančí spermie, a to z důvodu jejich vysoké podobnosti spermiím lidským, co se velikosti, tvaru a aktivity týče. Ukázalo se, že navázání nanočástic na spermie kance nevede k podstatným změnám v jejich vlastnostech. Samotné navázání je přitom velmi jednoduché, postačí expozice spermií nanočásticím v prostředí Petriho misky. Celá procedura je natolik rychlá, že je nebezpečí poškození pohlavních buněk vlivem vnějšího prostředí minimální.

Dr. Natalia Barkalina, hlavní autorka studie, věří, že díky nanočásticím bude možné během několika let vysvětlit a diagnostikovat raritní případy neplodnosti a v delší budoucnosti podobnou cestou také sníženou plodnost léčit. K tomu je ale nezbytné ověřit, zda je nová metoda uplatnitelná rovněž v případě spermií lidských, k čemuž by měly posloužit další výzkumy.

(veri)

Zdroj: Natalia Barkalina, Celine Jones, Junaid Kashir, et al. Effects Of Mesoporous Silica Nanoparticles Upon The Function Of Mammalian Sperm In Vitro. Nanomedicine: Nanotechnology, Biology and Medicine, 2013. DOI: 10.1016/j.nano.2013.10.011Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se