Paracetamol má po extrakci zubů v ortodoncii srovnatelný analgetický účinek s ibuprofenem

13. 4. 2015

V randomizované dvojitě zaslepené kontrolované studii dosáhl paracetamol 500 mg 3× denně stejného zmírnění bolesti po bilaterální extrakci premolárů v ortodontické léčbě jako ibuprofen v dávce 400 mg 3× denně. To je příznivé zjištění z hlediska větší bezpečnosti paracetamolu v porovnání s nesteroidními antiflogistiky.

V randomizované dvojitě zaslepené kontrolované studii dosáhl paracetamol 500 mg 3× denně stejného zmírnění bolesti po bilaterální extrakci premolárů v ortodontické léčbě jako ibuprofen v dávce 400 mg 3× denně. To je příznivé zjištění z hlediska větší bezpečnosti paracetamolu v porovnání s nesteroidními antiflogistiky. Hodnocení bolesti probíhalo u dospívajících během 3 dnů po zákroku pomocí vizuální analogové škály (VAS).

Cílem této americké studie, publikované v roce 2014, bylo porovnat analgetickou účinnost paracetamolu v ortodoncii s nesteroidním antirevmatikem. Zařazeno bylo 30 pacientů (19 chlapců a 11 dívek) průměrného věku 16,1 ± 3,32 roku, kteří podstoupili extrakci premolarů ve všech 4 kvadrantech v rámci ortodontické léčby. Při jedné návštěvě byly extrahovány vždy 2 zuby v lokální anestezii, odstup mezi návštěvami byl 1 týden. Zákroky byly provedeny s co nejmenším poškozením okolních tkání.

Oba léky zajistily podobnou analgetickou účinnost bez významných rozdílů v bolesti hodnocené dle VAS. Skóre bolesti dosáhlo během 3 dnů léčby 1,16; 0,6; resp. 0,36 u ibuprofenu a 1,20; 0,7; resp. 0,36 u paracetamolu (bez signifikantního rozdílu). Nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky.

Tato studie ukázala, že volně prodejný paracetamol v dávce 500 mg 3× denně zajistí dostatečnou analgezii po dobu 3 dnů po extrakci premolarů v ortodontické léčbě. Jeho účinnost je srovnatelná s nesteroidními antiflogistiky.

(zza)

Zdroj: Desjpande A., Bhargava D., Gupta M. Analgesic efficacy of acetaminophen for controlling postextraction dental pain. Ann Maxillofac Surg. 2014 Jul–Dec; 4 (2): 176–177.Štítky
Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se