Vyšetření mikrovaskulárního postižení u žen s anginózními příznaky bez postižení koronárních tepen

13. 9. 2015

První výsledky dánské studie iPOWER ukázaly využitelnost neinvazivního dopplerovského měření průtokové koronární rezervy ramus interventricularis v diagnostice žen s anginou pectoris bez obstrukce koronárních tepen. Studie hodnotí další diagnostické metody a jejich prognostický význam a v budoucnu bude ženám s prokázaným mikrovaskulárním koronárním postižením nabídnuta účast ve studiích hodnotících terapeutické možnosti.

Cílem probíhající studie iPOWER je posoudit, zda může rutinní vyšetřování koronární mikrovaskulární dysfunkce u žen s anginózními příznaky bez prokázané obstrukce koronárních tepen pomoci identifikovat pacientky se zvýšeným rizikem.

Účast ve studii je nabízena všem ženám doporučeným k invazivní angiografii ve východním Dánsku. Hodnoceny jsou demografické, klinické a psychosociální údaje, anginózní příznaky, EKG, analýza krve a moči a výsledky echokardiografického vyšetření v klidu a při farmakologické zátěži s dopplerovským měřením koronární průtokové rezervy ramus intervernticularis. V podstudiích bude přítomnost mikrovaskulární koronární dysfunkce zjišťována pomocí pozitronové emisní tomografie, periferní endoteliální funkce, perfuze myokardu dle MR a CT, dalších echokardiografických modalit a invazivního měření koronární průtokové rezervy a reaktivity koronárních cév. Do studie má být zařazeno 2000 žen, které budou sledovány po dobu 5 let.

Do května 2013 prošlo screeningem 1685 žen, z nichž se studie účastní 299. Koronární průtoková rezerva byla již úspěšně změřena u 49 z prvních 50 pacientek (98 %).

První výsledky publikované v roce 2014 naznačují, že neinvazivní echokardiografické stanovení koronární průtokové rezervy může být vhodným rutinním vyšetřením u žen se suspektní ischemickou chorobou srdeční danou mikrovaskulárním koronárním postižením.

(zza)

Zdroj: Prescott E., Abildstrom S. Z., Aziz A., et al. Improving diagnosis and treatment of women with angina pectoris and microvascular disease: the iPOWER study design and rationale. Am Heart J. 2014 Apr; 167 (4): 452–458. Epub 2014 Jan 15.Štítky
Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Fixní kombinace a možnosti léčby pro dosažení cílových hodnot LDL cholesterolu u pacientů s dyslipidémií
Autoři: Prof. MUDr. Miloš Táborský, MBA. FACC F.E.S.C. CSc., prof. MUDr. Jindřich Špinar, M.D., FESC

Statiny a jejich specifika
Autoři: Prof. MUDr. Jan Bultas, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se