V pooperační léčbě bolesti ukázala kombinace paracetamol/kodein lepší snášenlivost než tramadol

4. 11. 2015

V randomizované dvojitě zaslepené studii se 136 pacienty po cholecystektomii prokázal tramadol větší analgetickou účinnost než kombinace paracetamol/kodein, ovšem s vyšším výskytem nežádoucích účinků. Volba analgezie by proto měla vycházet z tolerance u daného pacienta a z rozhodnutí lékaře.

Do této studie byli zařazeni pacienti s plánovanou laparotomickou cholecystektomií provedenou v celkové anestezii. Byli randomizováni k podání perorálního tramadolu v dávce 50 mg (n = 68) nebo kombinace paracetamolu s kodeinem v dávce 325/10 mg (n = 68) 1 hodinu před operací. Během 24 hodin po operaci byla hodnocena bolest pomocí vizuální analogové škály, spotřeba dalších analgetik na přání pacienta a zvracení.

Průměrné skóre bolesti během 24 hodin po operaci činilo 2,1 u tramadolu a 3,8 u kombinace paracetamol/kodein (p < 0,05). Průměrná spotřeba opioidních analgetik byla vyšší ve skupině s kombinací paracetamol/kodein: 6,2 vs. 12,9 mg morfinu (p < 0,5). Průměrný počet zvracení během 24 hodin po operaci byl ovšem významně vyšší ve skupině s tramadolem než ve skupině s kombinovanou analgezií (1,2 vs. 0,4; p < 0,05).

Autoři této studie došli k závěru, že vyššího analgetického pooperačního účinku tramadolu bylo dosaženo za cenu většího výskytu zvracení, které může jeho použití omezovat. Alternativou analgetické pooperační léčby je u těchto pacientů kombinace paracetamolu s kodeinem. Výběr analgezie by měl vycházet z posouzení individuální tolerance u daného pacienta.

(zza)

Zdroj: Zavareh S. M., Kashefi P., Saghaei M. et al. Pre emptive analgesia for reducing pain after cholecystectomy: oral tramadol vs. acetaminophen codeine. Adv Biomed Res 2013 Mar 6; 2: 12; doi: 10.4103/2277-9175.107964.Štítky
Chirurgie všeobecná Neurologie Ortopedie Praktické lékařství pro dospělé Algeziologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se