Tramadol s dávkováním 1× denně může zvýšit compliance pacientů

28. 7. 2015

Jak ukázal přehled prací týkajících se tramadolu podávaného 1× denně (OD), profil účinnosti a bezpečnosti předurčuje tento lék k dlouhodobé terapii chronické nenádorové bolesti. Léková forma umožňující podávání 1× denně navíc nabízí výhodu jednoduššího dávkovacího režimu s potenciálem vyšší compliance pacientů.

Podle výsledků několika kontrolovaných klinických studií je účinnost tramadolu OD srovnatelná s jeho dalšími lékovými formami. Tramadol OD prokázal svoji analgetickou účinnost ve třech randomizovaných placebem kontrolovaných studiích u pacientů s osteoartritidou. Tři randomizované kontrolované studie ukázaly srovnatelnou účinnost tramadolu OD, tramadolu s okamžitým uvolněním a tramadolu s postupným uvolňováním, navíc s příznivějším profilem nežádoucích účinků. Otevřená studie dlouhodobé snášenlivosti prokázala, že tramadol OD je bezpečný při zmírnění bolesti u pacientů s revmatickými chorobami. Analgetický účinek tramadolu OD vede k nižšímu počtu přerušení spánku a k lepší fyzické výkonnosti pacientů.

Tramadol OD umožňuje při podávání 1× denně udržet přijatelnou úroveň analgezie, navíc bez vysokých vrcholů plazmatické koncentrace a s nižší incidencí nežádoucích účinků. Příznivý profil bezpečnosti tramadolu OR se projevuje zejména nižším výskytem závratí a zvracení. Subjektivní spokojenost s touto léčbou bolesti dokládá vysoké procento pacientů, kteří hodnotí tramadol OD jako účinný nebo velmi účinný. Dávkovací režim s podáváním 1× denně může zvýšit compliance pacientů s léčbou.

(zza)

Zdroj: Coluzzi F., Mattia C. Chronic non-cancer pain: Focus on once-daily tramadol formulations. Ther Clin Risk Manag. 2007 Oct; 3 (5): 819–829.Štítky
Chirurgie všeobecná Neurologie Ortopedie Praktické lékařství pro dospělé Algeziologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Bolest a její farmakoterapie – doporučený diagnostický a léčebný postup pro praktické lékaře
Autoři: MUDr. Bohumil Skála, Ph.D.

Léčba bolesti
Autoři: MUDr. Marek Hakl, Ph.D.

Výhody kombinovaných analgetik
Autoři: MUDr. PharmDr. Kamil Rudolf, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se