Zadržené kontaktní čočky − aktuální kazuistika

17. 9. 2017

Kazuistické sdělení popisuje případ 67leté ženy, u které bylo v rámci přípravy na operaci šedého zákalu nalezeno v horním fornixu pravého oka 27 kontaktních čoček.

Popis případu

British Medical Journal uveřejnil unikátní kazuistiku 67leté ženy, která se dostavila na vyšetření před běžnou operací šedého zákalu. Subjektivně si na žádné výrazné oční potíže nestěžovala. Iritaci přikládala na vrub suchému oku a stárnutí.

Během přípravy těsně před operací se po vložení rozvěrače oka vynořilo z horního fornixu namodralé cizí těleso. Ukázalo se, že se jedná o 17 kontaktních čoček slepených dohromady hlenem. Dalších 10 bylo nalezeno při vyšetření pod mikroskopem provedeném operatérem. Anamnesticky se přišlo na to, že pacientka nosila po dobu 35 let jednorázové měsíční kontaktní čočky. Na pravém oku byl zrak horší a její oči byly poměrně hluboko posazené, což mohlo přispět k nezvykle vysokému počtu zadržených cizích těles.

Důležitost pravidelného monitorování

Tento případ zdůrazňuje význam vhodného výběru kandidátů a nutnost pravidelného vyšetření osob, které nosí kontaktní čočky. I když tato pacientka měla štěstí, je známo, že nesprávně používané kontaktní čočky mohou způsobit velmi těžké poškození oka. Dislokované kontaktní čočky v horním fornixu mohou být odhaleny pomocí dvojité everze víček a barvení povrchu oka fluoresceinem.

Diskuse

V diskusi připojené k tomuto případu se dále řešilo, jak je možné, že horní fornix je tak veliký, aby se do něj vešlo 27 kontaktních čoček. Kapsa ale může být skutečně velká, obzvláště u starších lidí s uvolněnými víčky. Vzhledem k anatomickým poměrům oka však není možné, aby se tyto kontaktní čočky dostaly do nitra oka.

(lis)

Zdroj. Morjaria R., Crombie R., Patel A. Retained contact lenses. BMJ 2017; 358: j2783, doi: 10.1136/bmj.j2783.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se