Konečně efektivní léčba polymikrobiálně infikovaných ran?

26. 7. 2014

Hledání nových postupů v terapii chronických ran se stalo v dnešní době nezbytností. Studie publikovaná v časopise Frontiers in Immunology se zaměřila na zhodnocení přínosu humánního antimikrobiálního peptidu katelicidinu LL-37.

Hledání nových postupů v terapii chronických ran se stalo v dnešní době nezbytností. Studie publikovaná v časopise Frontiers in Immunology se zaměřila na zhodnocení přínosu humánního antimikrobiálního peptidu katelicidinu LL-37.

Zejména u pacientů s diabetem je hojení defektů často komplikované. Na vině bývá biofilm produkovaný různými druhy mikroorganismů a rezistence těchto patogenů na běžně podávaná antibiotika. Největšími strašáky pak zůstávají oportunní organismy Pseudomonas aeruginosa a Staphylococcus aureus.

Bakteriemi vytvořený biofilm velmi účinně brzdí proces hojení a podporuje rozvoj infekce. Studie dokazují, že jeho odstranění značně urychluje regeneraci a zacelení poranění. Jako velmi nadějná se v této indikaci jeví skupina tzv. antimikrobiálních peptidů. Jejich nespornou výhodou je fakt, že díky principiálně odlišnému mechanismu působení nedochází k rozvoji rezistence.

Tým amerických vědců zacílil na humánní antimikrobiální peptid katelicidin LL-37. Provedl revizi relevantní dostupné literatury a došel k pozitivním zjištěním. Lokální aplikace izolovaného peptidu LL-37 u infikovaných ran vykazuje značnou antimikrobiální a „antibiofilm“ aktivitu proti širokému spektru grampozitivních i gramnegativních bakterií. Obě vlastnosti vedou k vysoce efektivnímu hojení i u značně infikovaných ran. Studie dále objasňuje mechanismus působení této substance a sílu účinku v závislosti na koncentraci.

Závěrem lze konstatovat, že lokální aplikace LL-37 má v terapii polymikrobiálně infikovaných ran své místo. Zejména v kombinaci s pravidelným čistěním a systémovým užíváním antibiotik může znamenat naději i u pacientů s dosud prakticky nevyléčitelnými defekty.

(msd)

Zdroj: Allen J. Duplantier, et al. The Human Cathelicidin Antimicrobial Peptide LL-37 as a Potential Treatment for Polymicrobial Infected Wounds. Frontiers of Immunology, 2013; 4: 143. Publikováno online dne 3. 6. 2013.Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se