Moderní farmakoterapie v pneumologii
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Vašáková M et al. Moderní farmakoterapie v pneumologii. Praha: Maxdorf 2013. Počet stran 470. ISBN 078-807345-351-0.

Čtenář dostává do rukou knihu, která se může stát jeho každodenním pomocníkem, pokud má v péči nemocné s plicními chorobami. Kniha není totiž určena jenom specialistům pneumologům, ale také internistům, praktickým lékařům a i dalším specializacím, které se mohou s plicním onemocněním setkat.

Kniha je rozdělena na obecnou a speciální část. V obecné části jsou uvedeny lékové skupiny, cesty podání léků, nefarmakologické léčebné modality, základní symptomy a jejich diferenciální diagnostika a léčba, respirační insuficience. Ve speciální části jsou pak kapitoly věnované jednotlivým plicním onemocněním.

Za velmi užitečné považuji členění kapitol. V úvodu každé kapitoly je klinické repetitorium, kde jsou shrnuty základní informace o chorobě a také mechanismy jejího vzniku. Pak teprve následuje léčba samotná. Za velmi cenné považuji i upozornění na nejčastější chyby v průběhu léčby dané diagnózy. V knize je celá řada diagnostických i terapeutických schémat, která umožňují snáze pochopit léčebné kroky.

Domnívám se, že vzhledem k tomu, že v knize je uvedena léčba všech plicních onemocnění, stane se publikace i cennou pomůckou v přípravě k atestacím, a to nejen z pneumologie a interny, ale i dalších oborů.

Knihu považuji za velmi povedenou. Autorskému kolektivu gratuluji a vydavatelství také.

prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc.

www.fnbrno.cz

e-mail: jskric@fnbrno.cz

Doručeno do redakce: 9. 8. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se