Diabetes mellitus a mozek. Průvodce pro každodenní praxi
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Perušičová J. Diabetes mellitus a mozek. Průvodce pro každodenní praxi. Praha: Maxdorf 2013. Počet stran 103. ISBN 978-80-7345-336-7.

Publikace renomované autorky a pedagožky si vytkla za cíl upozornit na neprávem opomíjené souvislosti týkající se vztahu diabetu a mozku. Přibližně stostránkový text rozdělený do 8 kapitol (1. DM a mozek, 2. Léčba DM, 3. Ischemické mozkové příhody, 4. Hypoglykemie a mozek, 5. Diabetická encefalopatie, 6. Schizofrenie, 7. Parkinsonova choroba, 8. Bipolární poruchy) dovede čtenáře spolehlivě k zamyšlení nad spletitými vztahy mezi mozkem a metabolickým syndromem, resp. diabetes mellitus. Byť se autorka snaží najít kromě souvislostí i závěry, je zřejmé, že řada předložených poznatků čeká na hlubší objasnění (vliv porušeného metabolizmu glukózy na mozkovou tkáň, metabolizmus mozkové tkáně, receptorové poruchy, provázanost k duševním a metabolickým chorobám).

Pro každodenní praxi diabetologa poskytuje kniha informace o hypoglykemiích a jejich dopadu na mentální zdraví a závažných hypoglykemiích, které mohou vést k centrálním ložiskovým příznakům. Diskutován je fakt častějších ischemických cévních mozkových příhod s menší úspěšností rekonvalescence. Neopomenuta nezůstala Alzheimerova choroba, u které se hledá možná souvislost se změněnou citlivostí mozku na inzulin.

Kniha vychází v nakladatelství Maxdorf, v kvalitním grafickém a tiskařském zpracování, Edice Současná diabetologie, svazek 5.

MUDr. Jana Pecová

www.fnusa.cz

e-mail: jana.pecova@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 7. 7. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se