Zpráva ze Zimní školy interní medicíny 2013
(Zprávy z odborných akcí)


Kategorie: Vychází pouze online

Ve dnech 20.–26. ledna 2013 jsem se za podpory České internistické společnosti a pracovní skupiny Mladých internistů zúčastnila Zimní školy interní medicíny, kterou pořádala EFIM ve švýcarském Saas Fee. Do tohoto malebného prostředí Švýcarských Alp přijelo celkem 38 mladých internistů z různých částí Evropy, Izraele a severní Afriky.

Odborný program začal 21. ledna 2013 v místním konferenčním centru přednáškou předsedkyně EFIM prof. Cappellini zabývající se současnou úlohou vnitřního lékařství, oboru, který i v dnešní době specializací zůstává stále základním kamenem pro všechny nástavbové interní obory, a nutností stálého nalézání příčin a souvislostí při diagnostice a léčbě našich pacientů, což bylo opakovaně prokázáno v průběhu celého kurzu. V dalších lekcích nám Dr. Henzen sdělil aktuality v onemocněních prezentujících se hypoglykemií a v sekundární osteoporóze. Prof. Jaeger osvětlil význam nových peptidů FGF23, Klotho a Sklerostinu v metabolizmu kostí a minerálů. V dalších přednáškách dr. Baigorri prezentovala přehled systémových onemocnění, které postihují ledviny, taktéž akutní stavy v revmatologii prezentované dr. Higgens byly přínosem. V programu nebyla opomenuta ani vzácná onemocnění, jako Fabryho choroba.

V průběhu kurzu proběhly celkem 3 workshopy, během kterých se rezidenti zabývali problematikou postgraduálního vzdělávání, pracovní doby a prezentací medicínských chyb v jednotlivých zemích.

Nedílnou součástí zimní školy byla kazuistická sdělení, která byla prezentována jak přednášejícími ve formě klinicko-patologických seminářů, tak samotnými rezidenty z jednotlivých zemí. Kazuistická sdělení byla následována velmi živou diskuzí na vysoké odborné úrovni a ve velmi přátelském duchu. Za Českou republiku jsem prezentovala kazuistiku Maligní neuroleptický syndrom jako vzácná příčina febrilií.

Část odpoledního programu byla vyhrazena sportovním aktivitám, kdy účastníci mohli využít organizovaných pěších túr, sáňkování, taktéž lyžaři si přišli na své.

Zimní škola interní medicíny pro mne byla významným přínosem pro mou další praxi a tímto bych chtěla poděkovat České internistické společnosti, pracovní skupině Mladých internistů a Nadačnímu fondu pro Vaše srdce, že jsem se této odborné akce mohla zúčastnit.

MUDr. Ludmila Pohludková

www.nemfm.cz

e-mail: lidka.pohludkova@email.cz

Doručeno do redakce: 10. 4. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se