Miniinvazivní přístupy v cévní chirurgii
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Štádler P et al. Miniinvazivní přístupy v cévní chirurgii. Praha: Maxdorf 2013. Počet stran 200. ISBN 978-80-7345-296-4.

Doc. MUDr. Petr Štádler, Ph.D., s kolektivem autorů představil ve své knize komplexní pohled na miniinvazivní přístupy v cévní chirurgii. Kniha je v současné době ojedinělou publikací, která se podrobně zabývá různými možnostmi miniinvazivní chirurgie v oblasti, kde to stále ještě není zcela běžné. Jsou zde uvedeny všechny možnosti, které se postupně objevovaly v odborné literatuře nejen v klasické arteriální cévní chirurgii, ale i v endovaskulárních technikách, žilní chirurgii a některých dalších výkonech, které se při léčbě cévních pacientů používají.

V jednotlivých kapitolách jsou kromě popsaných technik uvedeny i hlavní výhody a nevýhody konkrétních přístupů, ale i možné komplikace, které je mohou doprovázet. Autor, který je mezinárodně uznávaným odborníkem v robotické cévní chirurgii, doplňuje monografii i o úvodní historickou část, na kterou plynule navazují základní informace anatomické, patologické, fyziologické i patofyziologické. V první části díla nechybí také seznam vyšetřovacích technik, které se standardně v cévní chirurgii i angiologii používají. Minilaparotomie na začátku speciální části knihy představuje první signál, že také cévní chirurgie má ambice hledat cesty, jak být méně invazivní, a jak bývá obvyklé, postupně došlo k plynulému rozvoji dalších technik a přístupů, které víceméně kopírovaly obdobný vývoj ve všeobecné chirurgii i jiných chirurgických specializacích. Jedná se o rukou asistované operace, laparoskopicky asistované a plně laparoskopicky vedené zákroky a nechybí ani zmínka o torakoskopických operacích. Detailně rozpracovanou kapitolou je robotická cévní chirurgie, ve které má Česká republika světový primát jak počtem, tak i spektrem provedených operací. Robotika odbourala všechny nevýhody klasické cévní laparoskopie a umožňuje v cévní chirurgii skutečné uplatnění miniinvazivního přístupu v oblasti aorty, pánevních tepen i některých viscerálních tepen aorty. Nedílnou součástí knihy jsou i kapitoly, které se zabývají hybridními výkony, miniinvazivní žilní chirurgií a některými doprovodnými výkony v cévní chirurgii. V závěru nechybí ani kapitola o anestezii, která má v této oblasti také svá určitá specifika.

Souhrnně lze říci, že doc. Štádler s kolektivem autorů touto publikací vyplnil v literatuře prázdné místo a ukázal na nové méně zatěžující technologie a postupy, které se v posledních letech v cévní chirurgii rozvinuly. Kniha je sestavena přehledně a umožňuje nejen chirurgům, ale i angiologům a dalším cévním specialistům získat přehled i náhled na problematiku moderní cévní chirurgie.

Prof. MUDr. Robert Staffa, Ph.D.

www.fnusa.cz

e-mail: staffa@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 15. 4. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se