Miniinvazivní přístupy v cévní chirurgii
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Štádler P et al. Miniinvazivní přístupy v cévní chirurgii. Praha: Maxdorf 2013. Počet stran 200. ISBN 978-80-7345-296-4.

Doc. MUDr. Petr Štádler, Ph.D., s kolektivem autorů představil ve své knize komplexní pohled na miniinvazivní přístupy v cévní chirurgii. Kniha je v současné době ojedinělou publikací, která se podrobně zabývá různými možnostmi miniinvazivní chirurgie v oblasti, kde to stále ještě není zcela běžné. Jsou zde uvedeny všechny možnosti, které se postupně objevovaly v odborné literatuře nejen v klasické arteriální cévní chirurgii, ale i v endovaskulárních technikách, žilní chirurgii a některých dalších výkonech, které se při léčbě cévních pacientů používají.

V jednotlivých kapitolách jsou kromě popsaných technik uvedeny i hlavní výhody a nevýhody konkrétních přístupů, ale i možné komplikace, které je mohou doprovázet. Autor, který je mezinárodně uznávaným odborníkem v robotické cévní chirurgii, doplňuje monografii i o úvodní historickou část, na kterou plynule navazují základní informace anatomické, patologické, fyziologické i patofyziologické. V první části díla nechybí také seznam vyšetřovacích technik, které se standardně v cévní chirurgii i angiologii používají. Minilaparotomie na začátku speciální části knihy představuje první signál, že také cévní chirurgie má ambice hledat cesty, jak být méně invazivní, a jak bývá obvyklé, postupně došlo k plynulému rozvoji dalších technik a přístupů, které víceméně kopírovaly obdobný vývoj ve všeobecné chirurgii i jiných chirurgických specializacích. Jedná se o rukou asistované operace, laparoskopicky asistované a plně laparoskopicky vedené zákroky a nechybí ani zmínka o torakoskopických operacích. Detailně rozpracovanou kapitolou je robotická cévní chirurgie, ve které má Česká republika světový primát jak počtem, tak i spektrem provedených operací. Robotika odbourala všechny nevýhody klasické cévní laparoskopie a umožňuje v cévní chirurgii skutečné uplatnění miniinvazivního přístupu v oblasti aorty, pánevních tepen i některých viscerálních tepen aorty. Nedílnou součástí knihy jsou i kapitoly, které se zabývají hybridními výkony, miniinvazivní žilní chirurgií a některými doprovodnými výkony v cévní chirurgii. V závěru nechybí ani kapitola o anestezii, která má v této oblasti také svá určitá specifika.

Souhrnně lze říci, že doc. Štádler s kolektivem autorů touto publikací vyplnil v literatuře prázdné místo a ukázal na nové méně zatěžující technologie a postupy, které se v posledních letech v cévní chirurgii rozvinuly. Kniha je sestavena přehledně a umožňuje nejen chirurgům, ale i angiologům a dalším cévním specialistům získat přehled i náhled na problematiku moderní cévní chirurgie.

Prof. MUDr. Robert Staffa, Ph.D.

www.fnusa.cz

e-mail: staffa@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 15. 4. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
nový kurz
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se