Recenze (Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Ošťádal P, Mates M.: Akutní koronární syndromy. Průvodce ošetřujícího lékaře. Praha: Maxford 2013. Počet stran 78. ISBN 978-80-7345-339-8.

Recentně vydaná publikace Akutní koronární syndromy vydaná nakladatelstvím Maxdorf v edici Farmakoterapie pro praxi je výstižným souhrnem informací o diagnostice, léčbě a sekundární prevenci akutního koronárního syndromu (AKS) se zaměřením na farmakoterapii.

Kniha je členěna do 7 kapitol s řadou tabulek a schémat.

První kapitoly se zabývají klasifikací, epidemiologií, patogenezí, klinickým obrazem a diagnostikou AKS. Jsou v nich uvedeny i skórovací systémy pro odhad rizika ischemických komplikací i krvácivých komplikací u pacientů s AKS.

Třetí kapitola se věnuje indikacím intervenční léčby u AKS s elevacemi a bez elevací ST segmentů.

Rozsáhlá 4. kapitola poskytuje přehled farmakoterapie AKS. Největší prostor je po zásluze věnován antiagregační a antikoagulační léčbě. Cenné jsou přehledně uvedené informace o dávkování a o indikacích jednotlivých antiagregačních a antikoagulačních léků u pacientů s jednotlivými typy AKS (s elevacemi ST, bez elevací ST).

Cenná 5 kapitola se věnuje farmakoterapii specifických skupin pacientů s AKS – seniorům, diabetikům, pacientům s chronickou nedostatečností ledvin atd. Prostor je věnován i pacientům s anemií nebo s vysokým rizikem krvácení. Za cenné považuji praktické informace týkající se následné antiagregační léčby u pacientů vyžadujících chronickou antikoagulační terapii – při četnosti pacientů s fibrilací síní se jedná o takřka každodenní téma v praxi kardiologa a internisty.

Šestá kapitola se věnuje doporučením v sekundární prevenci AKS, zdůrazňuje nutnost nekouření, kontroly hmotnosti a fyzické aktivity.

V sedmé kapitole jsou shrnuty nejčasnější chyby a omyly, kterých se lékaři v léčbě AKS dopouštějí.

Z pohledu lékaře v praxi představuje zdroj skutečně velkého množství užitečných informací v porovnání s přijatelným objemem textu. Oceňuji zejména praktický přístup autorů k problematice a shrnutí informací na závěr jednotlivých podkapitol o farmakoterapii AKS. Publikaci je možno doporučit všem lékařům, kteří se podílejí na péči o pacienty s AKS, vítaným pomocníkem bude nejen pro lékaře podílející se na akutní péči, ale i pro ty, kteří zajišťují následné ambulantní sledování těchto pacientů.

Prim. MUDr Zdeněk Monhart, Ph.D.

Interní oddělení Nemocnice Znojmo

www.nemzn.cz

e-mail: zdenek.monhart@nemzn.cz

Doručeno do redakce: 17. 11. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se