Speciální chirurgie. 3. rozšířené a přepracované vydání
(Z odborné literatury)


Autoři: J. Vokurka
Kategorie: Vychází pouze online

Hoch J, Leffler J et al. Speciální chirurgie. 3. rozšířené a přepracované vydání. Praha: Maxdorf 2011. Počet stranb 589. ISBN 978-80-7345-253-7.


Hlavními autory knihy jsou prof. MUDr. Jiří Hoch, CSc., a doc. MUDr. Jan Leffler, CSc. Oba pracují na Chirurgické klinice 2. lékařské fakulty UK a FN Motol Praha. První jako její přednosta, druhý jako jeho zástupce pro pregraduální a postgraduální výuku chirurgie. Jak odborná, tak i výuková a publikační aktivita obou hlavních autorů je v celé chirurgické obci velmi dobře známa a je zárukou vysoké odborné kvality knihy. Celý autorský kolektiv tvoří dalších 21 lékařů převážně také z 2. lékařské fakulty UK a FN Motol Praha.

První vydání knihy Speciální chirurgie z roku 2001 se stalo oblíbenou studijní pomůckou pro mediky. I její druhé aktualizované vydání z roku 2003 bylo rychle vyprodáno a používáno jak k pregraduálnímu, tak i postgraduálnímu studiu chirurgie v celé ČR. Třetí vydání knihy je kompletně přepracovanou verzí s novou podobou a novými kapitolami, takže vyhovuje současným nejnovějším požadavkům na výuku chirurgie.

Kniha má 589 stran a je členěna přehledně do 36 kapitol doplněných na závěr o 2 přílohy (zobrazovací metody v chirurgii a obrazovou přílohu). Má přehled zkratek, seznam ilustrací a podrobný rejstřík. V galerii autorů je krátká odborná charakteristika tvůrců učebnice. Knihu doplňují přehledné obrázky a schémata logicky objasňující příslušný text. V příloze jsou jak nálezy ze zobrazovacích metod v chirurgii, tak i klinické snímky nemocných s patologickými nálezy chirurgických onemocnění a peroperační snímky.

Hlavní cílovou skupinou, pro kterou je kniha určena, jsou studenti lékařské fakulty. Pro svoji srozumitelnost a velké množství praktických moderních informací je však vhodná pro každého lékaře v klinické praxi.

Jedním z hlavních úskalí při přípravě odborné vysokoškolské učebnice je potřeba přehlednosti a stručnosti s uvedením všech potřebných informací při využití současného informačního nadbytku a vynecháním odborného „balastu“. Učebnice Speciální chirurgie má přehlednou stručnost s logickým popisem všech základních chirurgických onemocnění při vynechání nežádoucích podrobností i kontroverzních pohledů.

Domnívám se, že pokud si studenti lékařských fakult i erudovaní lékaři odnesou do praktického života informace v knize obsažené, nemusíme se v roli nemocných s chirurgickým onemocněním obávat o svoji léčbu.

 

doc. MUDr. Jiří Vokurka, CSc., F.I.C.S.

www.surgalclinic.cz

e-mail: drvokurka@gmail.com

 

Doručeno do redakce: 31. 1. 2012


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se