Hirsutismus a jeho léčba. Průvodce ošetřujícího lékaře
(Z odborné literatury)


Autoři: K. Balšíková
Kategorie: Vychází pouze online

Stárka L. Hirsutismus a jeho léčba. Průvodce ošetřujícího lékaře. Praha: Maxdorf 2011. Počet stran 102. ISBN 978-80-7345-261-2.


V edici Farmakoterapie pro praxi nakladatelství Maxdorf vyšla kniha od našeho předního endokrinologa prof. MUDr. et RNDr. Lubomíra Stárky, DrSc., z Endokrinologického ústavu v Praze, věnována části jeho oblíbené problematiky steroidních hormonů a důsledkům jejich nadměrné tvorby – hirsutizmu.

Hirsutizmus, zvýšené ochlupení mužského typu u žen, je známkou zvýšené androgenní aktivity v kožních adnexech. Jedná se o symptom, nikoli nemoc, který je ve většině případů pouhou kosmetickou vadu, ale může být také příznakem vážného onemocnění a téměř vždy přináší postiženým ženám spoustu problémů, zejména psychických.

Předkládaná publikace, která kompletně shrnuje problematiku hirsutizmu, je rozdělena do několika částí. V úvodu je probrána patofyziologie hirsutizmu. Je zde rozebrán vliv androgenů, estrogenů a jiných neandrogenních vlivů na růst a kvalitu vlasu. Následuje kapitola etiologie hirsutizmu. V této kapitole je uveden výčet onemocnění, u kterých se hirsutizmus vyskytuje, i s jejich stručnou charakteristikou. Další kapitola je zaměřená na klinické projevy nadprodukce androgenů, klasifikaci hirsutizmu dle jeho intenzity, diagnostiku a diferenciální diagnostiku jednotlivých onemocnění s nadprodukcí androgenů. Velmi podrobně je probrána léčba hirsutizmu, která shrnuje možnosti lokální a systémové terapie, včetně kosmetického ovlivnění nadměrného ženského ochlupení. Velká pozornost, včetně praktických rad, je věnována jednotlivým typům hlavně systémové léčby hirsutizmu. Jsou zde uvedeny indikace, kontraindikace, možné kombinace, interakce a nežádoucí účinky léčby. Kapitolu doplňují stručné přehledy jednotlivých, na trhu dostupných hormonálních preparátů. Na závěr jsou uvedeny velmi zajímavé kazuistiky, které poukazují na možné chyby a omyly v diagnostice a diferenciální diagnostice hirsutizmu.

Publikace je zpracována stručně, přehledně a čtivě tak, aby byla dobrým průvodcem nejen endokrinologům a gynekologům, ale všeobecným internistům a praktickým lékařům.

 

MUDr. Karola Balšíková

www.fnusa.cz

e-mail: karola.balsikova@fnusa.cz

 

Doručeno do redakce: 8. 2. 2012


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se