Intersticiální plicní procesy. Od etiopatogeneze přes radiologický obraz k histopatologické diagnóze
(Z odborné literatury)


Autoři: M. Doubková;  J. Skřičková
Kategorie: Vychází pouze online

Vašáková M, Polák J, Matěj R. Intersticiální plicní procesy. Od etiopatogeneze přes radiologický obraz k histopatologické diagnóze. Praha: Maxdorf Jessenius 2011: 410 stran. ISBN 978-80-7345-251-3.


Intersticiální plicní procesy neboli difuzní parenchymatózní nemoci plic jsou heterogenní skupinou převážně chronických chorob nenádorového původu, čítající okolo 200 nosologických jednotek, které jsou charakterizovány různým stupněm zánětu a různým stupněm fibrózy na úrovni respiračních bronchiolů, alveolárních duktů, plicních kapilár a plicního intersticia.

Intersticiální plicní procesy patří mezi onemocnění méně běžná ve srovnání např. s pneumoniemi, astmatem, a to nejen výskytem v populaci, ale i nedostatečnou diagnostikou. Tato skupina chorob má řadu rysů společných, včetně podobných klinických příznaků, radiologických, funkčních a mnohdy i histopatologických nálezů. Diferenciální diagnostika těchto nemocí je široká a patří k nejobtížnějším v pneumologii.

Téměř 15 let chyběla v naší medicínské literatuře práce takového rozsahu a zaměření, jako je monografie Vašákové, Poláka a Matěje. Nyní se k nám dostává jejich publikace s názvem Intersticiální plicní procesy. Od etiopatogeneze přes radiologický obraz k histopatologické diagnóze. Název knihy odpovídá bezezbytku jejímu obsahu.

V obecném úvodu se autoři zaměřují na definici intersticiálních plicních procesů a jejich etiopatogenezi spolu s přehlednými tabulkami a komentáři, které usnadňují pochopení a orientaci v této široké skupině onemocnění. Navazuje kapitola věnující se vyšetřovacím metodám doplněná o ilustrativní názorné obrázky jdoucí až na úroveň fyziologie a anatomie. Další kapitoly popisují jednotlivé intersticiální plicní procesy známé a častější (sarkoidóza, idiopatická plicní fibróza, vaskulitidy s plicní manifestací, plicní postižení při systémovém onemocnění pojiva), méně známé a vzácné (lymfangioleimyomatóza, alveolární proteinóza), jejich komplikace, léčebné modality, prognózu s odkazem na nejnovější poznatky. Dále zde nacházíme kapitolu zabývající se problematikou genetického podkladu fibrotizujících idiopatických intersticiálních pneumonií a kapitolu o vztahu dětských a dospělých intersticiálních plicních procesů. V knize je obsažena bohatá RTG dokumentace a barevné snímky cytologických preparátů. Za každou kapitolou je citována stěžejní literatura, rejstřík monografie je poměrně obsažný.

Závěrem lze říci, že uvedená publikace je svým rozsahem a zaměřením zatím ojedinělá v celé České republice. Je zpracována velmi přehledně a má vysokou odbornou úroveň. Má za cíl zlepšit mezi odbornou veřejností povědomí o diagnostice a léčbě této široké a velmi zajímavé skupiny onemocnění. Monografie o intersticiálních plicních procesech je vhodná nejen pro pneumology, ale i internisty, radiodiagnostiky, patology či praktické lékaře.

 

MUDr. Martina Doubková

prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc.

www.fnbrno.cz

e-mail: doubkovamartina@seznam.cz

 

Doručeno do redakce: 11. 10. 2011


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se