Prof. MUDr. Jaromír Hradec, CSc., šedesátníkem


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2007; 53(9): 1012
Kategorie: Osobní zprávy

Prof. MUDr. Jaromír Hradec, CSc., FESC, se narodil 29. srpna 1947 v Čestíně u Kutné Hory.


Promoval na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze v roce 1971 a poté byl aspirantem na 2. ústavu lékařské chemie FVL UK. Kandidátskou dizertační práci obhájil v roce 1977 na biochemické téma „Melanocyty stimulující hormony - klinická a laboratorní studie“. Na III. interní klinice 1. lékařské fakulty UK pracuje od roku 1976; v roce 1981 se stal odborným asistentem, 1987 habilitoval a v roce 2004 byl jmenován profesorem pro obor vnitřního lékařství.

Téměř celý profesní život - více než 30 let – je prof. Hradce spjat s kardiologií, především pak s echokardiografií a intenzivní koronární péčí. Byl sekundářem na jedné z prvních koronárních jednotek v zemi, byl dlouholetým vedoucím intermediárního kardiologického oddělení. V tomto zaměření ho formovaly i pobyty na významných zahraničních pracovištích: v letech 1986-1987 pracoval jako research fellow Kardiologického oddělení Georgetown University ve Washingtonu a v kardiovaskulární výzkumné laboratoři Cedars - Mt. Sinai Medical Center v Los Angeles a v roce 1992 pak v Department of Cardiological Sciences St. Georges Hospital and Medical School v Londýně.

Řadu let je členem výboru České kardiologické společnosti a v letech 1999-2005 byl jejím předsedou. V období 2000-2002 byl členem výboru Evropské kardiologické společnosti, je členem několika redakčních rad českých i zahraničních časopisů v oblasti kardiologie. Mimo jiných ocenění je čestným členem Slovenské kardiologické společnosti a nositelem stříbrné medaile Evropské kardiologické společnosti.

Prof. Hradec napsal 3 monografie, mnoho kapitol v učebnicích a monografiích a seznam jeho publikací čítá na 350 položek.

Profesor Hradec je nejen skvělým kardiologem, ale i všestranným internistou. Je velmi oblíbeným pedagogem, aktivním i v postgraduální výchově lékařů; za svého působení na klinice vychoval mnoho kardiologů a všeobecně orientovaných internistů. Již mnoho let je zástupcem přednosty III. interní kliniky pro kardiologicky orientovaná lůžková oddělení a bez jeho rad a citlivého personálního, odborného i vědeckého řízení kardiologické skupiny, jíž je vedoucím, si řízení velké kliniky neumíme představit.

Přejeme prof. Hradcovi do dalších let pevné zdraví. Ad multos annos!

Za kolektiv kliniky a všechny přátele

prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSC., MBA

prim. Petr Sucharda, CSc.

www.vfn.cz

e-mail: stepan.svacina@vfn.cz

Doručeno do redakce: 13. 8. 2007


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek Úvodník

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 9

2007 Číslo 9

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se