Slovo úvodem


Autoři: Prof. MUDr. Pacík Dalibor, CSc.
Působiště autorů: Urologická klinika FN Brno
Vyšlo v časopise: Urol List 2012; 10(4): 3
Kategorie: Úvodník

Vážené kolegyně a kolegové,

ve vánočním termínu jsme pro Vás připravili číslo věnované andrologické problematice (především infertilitě). Pro rozsáhlost i vý-znam tohoto tématu budeme pokračovat i v čísle následujícím.

Tumory pyje a nádorové multiplicity nejsou tématem skloňovaným často, a tak věřím, že řada čtenářů v článku autorů z Brna najde zajímavé informace. Hormonální substituce u mužů – často diskutované, vyzdvihované i zatracované téma. Rozhodně nemá uzavřený závěr, a tedy článek pražských autorů o možných nežádoucích účincích této léčby jistě pomůže v individuálním rozhodovacím procesu. Operační léčba mužské neobstrukční azoospermie se určitě v posledním desetiletí velmi rozvinula – jaký je pohled na její indikace, možnosti a výsledky? Kdo povolanější může přispět více než kolega Sobotka s kolektivem, který se tímto problémem zabývá od samotného počátku technik asistované reprodukce. Brněnská kazuistika okoření pohled na tuto oblast konkrétním a neobvyklým případem.

LUTS souvisí se sexuální dysfunkcí – to je již známý fakt. Zkušenosti o méně invazivní léčbě LUTS/BPH pomocí laserové vaporizace přinese profesor Bachmann ze SRN.

Méně invazivní slingová léčba mužské inkontinence a úctyhodné zkušenosti tentokrát na východ od našich hranic v článku moskevského profesora Puškara.

Jedno z nejčastějších onemocnění v urologii i běžné klinické praxi – uroinfekce. Společně s narůstající rezistencí bakterií se stává stále závažnějším problémem. Často se vracíme k dřívejší praxi preskribčních limitací, které mají omezit nekontrolované nasazování fluorochinolonů (a jiných antibiotik) v klinické praxi první linie. Jak jsme na tom s virulencí E. Coli? Více v článku východoslovenských autorů.

Ani v tomto čísle nebude chybět zmínka o karcinomu prostaty, a sice v podobě článku primářky Katolické z Brna, zabývajícího se novými léčebnými možnostmi pokročilého onemocnění.

Poměrně obsáhlá ale vyčerpávající EAU Guidelines na téma infertilita přinesou velmi přehledný a ucelený pohled na tuto problematiku, který, jak věřím, mnohým z nás chyběl.

Příjemné prožití vánočních svátků a pevné zdraví a spoustu energie do dalšího roku přeje

Dalibor Pacík


Štítky
Dětská urologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Urologické listy

Číslo 4

2012 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se