Slovo úvodem


Autoři: Prof. MUDr. Pacík Dalibor, CSc.
Působiště autorů: Urologická klinika FN Brno
Vyšlo v časopise: Urol List 2012; 10(4): 3
Kategorie: Úvodník

Vážené kolegyně a kolegové,

ve vánočním termínu jsme pro Vás připravili číslo věnované andrologické problematice (především infertilitě). Pro rozsáhlost i vý-znam tohoto tématu budeme pokračovat i v čísle následujícím.

Tumory pyje a nádorové multiplicity nejsou tématem skloňovaným často, a tak věřím, že řada čtenářů v článku autorů z Brna najde zajímavé informace. Hormonální substituce u mužů – často diskutované, vyzdvihované i zatracované téma. Rozhodně nemá uzavřený závěr, a tedy článek pražských autorů o možných nežádoucích účincích této léčby jistě pomůže v individuálním rozhodovacím procesu. Operační léčba mužské neobstrukční azoospermie se určitě v posledním desetiletí velmi rozvinula – jaký je pohled na její indikace, možnosti a výsledky? Kdo povolanější může přispět více než kolega Sobotka s kolektivem, který se tímto problémem zabývá od samotného počátku technik asistované reprodukce. Brněnská kazuistika okoření pohled na tuto oblast konkrétním a neobvyklým případem.

LUTS souvisí se sexuální dysfunkcí – to je již známý fakt. Zkušenosti o méně invazivní léčbě LUTS/BPH pomocí laserové vaporizace přinese profesor Bachmann ze SRN.

Méně invazivní slingová léčba mužské inkontinence a úctyhodné zkušenosti tentokrát na východ od našich hranic v článku moskevského profesora Puškara.

Jedno z nejčastějších onemocnění v urologii i běžné klinické praxi – uroinfekce. Společně s narůstající rezistencí bakterií se stává stále závažnějším problémem. Často se vracíme k dřívejší praxi preskribčních limitací, které mají omezit nekontrolované nasazování fluorochinolonů (a jiných antibiotik) v klinické praxi první linie. Jak jsme na tom s virulencí E. Coli? Více v článku východoslovenských autorů.

Ani v tomto čísle nebude chybět zmínka o karcinomu prostaty, a sice v podobě článku primářky Katolické z Brna, zabývajícího se novými léčebnými možnostmi pokročilého onemocnění.

Poměrně obsáhlá ale vyčerpávající EAU Guidelines na téma infertilita přinesou velmi přehledný a ucelený pohled na tuto problematiku, který, jak věřím, mnohým z nás chyběl.

Příjemné prožití vánočních svátků a pevné zdraví a spoustu energie do dalšího roku přeje

Dalibor Pacík


Štítky
Dětská urologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Urologické listy

Číslo 4

2012 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se