Guidelines EAU pro léčbu mužské infertility
2. Vyšetření


Autoři: A. Jungwirth;  T. Diemer;  G. R. Dohle;  A. Giwercman;  Z. Kopa;  C. Krausz;  H. Tournaye
Vyšlo v časopise: Urol List 2012; 10(4): 49-50
Kategorie: Guidelines

© European Association of Urology 2012

1. Metodologie

2. Vyšetření

2.1 Analýza ejakulátu

Standardní vyšetřovací postup zahrnuje u všech mužů odebrání lékařské anamnézy a fyzikální vyšetření, včetně analýzy ejakulátu. V případě, že analýza ejakulátu prokáže přítomnost abnormalit (ve srov­nání s referenčními hodnotami), je indiko­váno podrobné andrologické vyšetření. Vzhledem k tomu, že analýza ejakulátu stále představuje základ pro stanovení vhodné léčby, je nezbytné laboratorní postup standardizovat. Postup pro analýzu ejakulátu byl standardizován Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a byl uve­řejněn v příručce s názvem WHO Labora­tory Manual for the Examination and Pro­cessing of Human Semen (5. vydání) [1]. Moderní spermatologie by se měla řídit těmito guidelines bez výjimky.

2.1.1 Frekvence provádění analýzy ejakulátu

V případě, že jsou hodnoty naměřené podle kritérií WHO v normě, stačí provedení jediného testu.

Další andrologické vyšetření je indi­ko­váno pouze v případě, že minimálně dva testy prokázaly abnormální výsledky. Dů­le­žité je správné rozlišení následujících poruch:

  • oligozoospermie: < 15 mil. spermatozoí/ml
  • astenozoospermie: < 32 % motilních sper­matozoí
  • teratozoospermie: < 4 % normálních forem

Poměrně často se vyskytují všechny tři anomálie zároveň, což se označuje ter­mí­nem oligoasteno-teratozoospermie (OAT).

V extrémních případech syndromu OAT (< 1 mil. spermatozoí/ml), stejně jako při azoospermii, mají pacienti zvýšenou incidenci obstrukce mužského pohlavního systému a genetických abnormalit.

2.2 Doporučení pro vyšetření infertilního muže

Na základě kritérií WHO je andrologické vyšetření indikováno v případě, že mini­málně dvě vyšetření ejakulátu prokázala ab­normální výsledek (stupeň doporučení: C).

Při andrologickém vyšetření je nutné zohlednit doporučení WHO týkající se standardizace vyšetřování, diagnostiky a léčby infertilního páru, což umožní implementovat pravidla medicíny založené na důka­zech v interdisciplinárním odvětví reprodukční medicíny [2] (stupeň doporučení: C).

Při analýze ejakulátu je nutné postu­povat podle směrnic WHO publikovanýchv příručce WHO Laboratory Manual for the Examination and Processing (5. vydání) [1] (stupeň doporučení: B).

3. Testikulární nedostatečnost (selhání spermatogeneze)


Zdroje

1. World Health Organization. WHO Laboratory Manual for the Examination and Processing of Human Semen. 5th edn. WHO, 2010. http://www.who.int/reproductivehealth/publications/infertility/9789241547789/en/index.html.

2. World Health Organization. WHO Manual for the Standardised Investigation and Diagnosis of the Infertile Couple. Cambridge: Cambridge University Press, 2000.

Štítky
Dětská urologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Urologické listy

Číslo 4

2012 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se