Recenze knihy Pain. Management, Issues and Controversies


Autoři: P. Štourač
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 30, 2019, č. 2, s. 112
Kategorie: Zajímavé publikace

Editorské i autorské duo Jaroslava Raudenská a Alena Javůrková, tentokráte editorsky doplněné o osobu více než povolanou v podobě prezidenta Evropské ligy proti bolesti prof. Giustina Varrassiho, se opět vrhlo na pole, ve kterém nezpochybnitelně patří k názorovým leaderům nejen v České republice ‒ tedy na oblast bolesti, její léčby a problémů s ní spojených. Vhodně a správně je doplněna i kontroverzemi, které léčbu bolesti provázejí. Tento autorský tým tedy opět dokázal, že známé téma lze uchopit inovativně a přínosně. Nepochybně unikátní je i široký mezinárodní autorský tým.

Tato kniha bude jistě užitečným doplňkem v knihovničce každého algeziologa, anesteziologa, psychologa i dalších, na léčbě bolesti zainteresovaných osob. Pro svůj striktně postgraduální charakter je kniha spíše vhodná pro lékaře v přípravě k atestaci či k doplnění hlubšího vjemu týkajícího se komplexního pochopení bolesti a její terapie v poatestačním období. Jistě nebude kuchařkou, tedy jakýmsi „handbookem“, který poskytne odpověď na běžné klinické otázky a návod na jejich řešení, což jí na atraktivitě u náročného čtenáře spíše přidává. Ke čtení této knihy je totiž třeba, vyjma nezbytného času, robustní algeziologický teoretický i praktický základ.

Kniha je na více než 300 stranách dělena na tři hlavní části, které se následně větví do jednotlivých kapitol popisujících konkrétní problém. Kniha je doplněna bohatým a detailním obrazovým materiálem. Obsáhle se věnuje nefarmakologickým invazivním metodám, metodám léčby bolesti u starých pacientů s poruchou kognice, vztahu kognice a léčby opioidy, kontroverzím v kognitivně behaviorální terapii u chronické bolesti a mnoha dalším tématům... Zajímala vás někdy paliativní léčba silné bolesti na konci života? Velmi jasnou a praktickou odpověď hledejte v této knize. Je toho spousta, co tato kniha přináší, ale nelze vše sdělit v rámci této recenze. Kniha je prostě výbornou příležitostí pro všechny algeziology, aby si doplnili své již tak bohaté vědomosti o další. Věřte, stojí za to si ji přečíst.

Raudenska J, Javurkova A, Varrassi G. Pain: Management, Issues And Controversies (Pain Management - Research and Technology). NY: Nova Science Pub, Inc., 2017Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 2

2019 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více