Neodolpasse jako ideální volba tam, kde je bolest provázena spasmem kosterního svalstva

20. 2. 2015

Neodolpasse je analgetikum obsahující fixní kombinaci diklofenaku a orfenadrinu. Kombinace analgeticky a protizánětlivě působícího nesteroidního antirevmatika a centrálního myorelaxans představuje výhodné spojení několika různých mechanismů účinku při léčbě akutních bolestí provázených zánětem a spasmem kosterního svalstva.

Neodolpasse je analgetikum obsahující fixní kombinaci diklofenaku a orfenadrinu. Kombinace analgeticky a protizánětlivě působícího nesteroidního antirevmatika a centrálního myorelaxans představuje výhodné spojení několika různých mechanismů účinku při léčbě akutních bolestí provázených zánětem a spasmem kosterního svalstva. Proto tento přípravek nachází své místo v léčbě pooperační bolesti, bolesti u revmatických onemocnění a u vertebrogenních algických syndromů. Výhodou je i to, že je k dispozici ve formě infuzního roztoku určeného k okamžitému použití.

Injekční diklofenak je inhibitor cyklooxygenázy s analgetickými, antipyretickými a protizánětlivými účinky. Injekční orfenadrin má zcela jiný mechanismus působení. Centrální blokádou receptorů působí proti bolestivým spasmům, ale neovlivňuje normální svalový tonus. Má také parasympatolytické (anticholinergní), lokálně anestetické a slabé antihistaminové účinky, čímž se účinky obou složek přípravku Neodolpasse vzájemně potencují.

Fixní kombinace Neodolpasse obsahuje 75 mg diklofenaku a 30 mg orfenadrinu. Podává se standardně 1× denně, v případě potřeby je možné podat další infuzi po 12 hodinách. Celková délka léčby je 5–10 dnů. Takové dávkování výrazně omezuje rizika nežádoucích účinků.

Přípravek Neodolpasse prokázal v klinických studiích vynikající účinnost v léčbě pooperační bolesti. U pacientů po artroskopii kolenního kloubu významně snížil intenzitu pooperační bolesti a prodloužil trvání pooperační analgezie. U pacientů po malých a středních operacích významně zmírnil bolest srovnatelným způsobem jako tramadol a zároveň spotřebu tramadolu snížil. U pacientů po unilaterální totální artroplastice kyčelního kloubu snížil spotřebu analgetik na přání pacienta v prvních 24 hodinách po operaci, aniž by se snížila celková analgetická účinnost léčby.

Výhodná kombinace mechanismů účinků diklofenaku a orfenadrinu zajišťuje rychlý a silný analgetický účinek zejména v léčbě pooperační bolesti a všude tam, kde je bolest provázena spasmem kosterního svalstva. Tato kombinace navíc umožňuje výhodné dávkování jednotlivých účinných látek s optimálním poměrem mezi účinností a bezpečností. Významným přínosem je možnost snížení spotřeby opiátů v léčbě pooperační bolesti. Parenterální podání a léková forma přípravku, která nevyžaduje složitou manipulaci před podáním pacientovi, minimalizují riziko předávkování nebo nesprávného užívání.

(zza)

Zdroje:

Souhrn údajů o přípravku Neodolpasse. www.sukl.cz. Borsodi M., et al. Orv Hetil. 2008; 149 (39): 1847–1852. 3. Gombotz H., et al. Wien Med Wochenschr. 2010; 160 (19–20): 526–534. 4.Štítky
Anesteziologie a resuscitace Chirurgie všeobecná Neurologie Ortopedie Sestra Traumatologie Urgentní medicína Algeziologie
Nejnovější kurzy
Léčba akutní pooperační bolesti
Autoři: doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.

Léčba bolestí dolních zad
Autoři: MUDr. Marek Hakl, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se