Použití Neodolpasse v indikaci pooperační bolesti

9. 6. 2015

Na pracovním setkání expertní skupiny pro Neodolpasse v říjnu 2014 vytipovali odborníci operační výkony a profil pacientů, u kterých je tento kombinovaný analgetický přípravek nejvhodnější. Neodolpasse obsahuje fixní kombinaci nesteroidního antirevmatika diklofenaku (75 mg) a centrálního myorelaxancia orfenadrinu (30 mg).

Na pracovním setkání expertní skupiny pro Neodolpasse v říjnu 2014 vytipovali odborníci operační výkony a profil pacientů, u kterých je tento kombinovaný analgetický přípravek nejvhodnější.

Neodolpasse obsahuje fixní kombinaci nesteroidního antirevmatika diklofenaku (75 mg) a centrálního myorelaxancia orfenadrinu (30 mg). V léčbě pooperační bolesti prokázal příznivý vliv na snížení spotřeby opioidů. Kombinace různých mechanismů účinku umožňuje podání nižší dávky každé z účinných látek a optimalizaci poměru mezi účinností a bezpečností.

Podle české expertní skupiny je Neodolpasse vhodný především po operacích končetin, páteře a hrudníku, po výkonech na tenkém a tlustém střevě a v anální oblasti, dále při jednodenní chirurgii, u rozsáhlých ortopedických výkonů k potenciaci svodné analgezie, ve spondylochirurgii, u operací skoliózy a u rozsáhlých paravertebrálních výkonů a také při torakotomii, torakoskopii, sternotomii a rozsáhlejší laparotomii.

Neodolpasse lze využít zejména u pacientů s bolestí spojenou s mobilizací a také tam, kde chceme snížit podávání opioidů z důvodu jejich nežádoucích účinků a/nebo zahájení časné rehabilitace po operačním výkonu. Neodolpasse lze využít i na menších pracovištích, protože nevyžaduje permanentní kontrolu pacienta zdravotnickým personálem.

Mezi kontraindikace Neodolpasse patří srdeční selhání, ischemická choroba srdeční, cerebrovaskulární onemocnění, aktivní peptický vřed, gastrointestinální krvácení či porucha hematopoézy. Neodolpasse lze podávat od 14 let věku. Jeho použití je třeba pečlivě zvážit u pacientů s významnými kardiovaskulárními rizikovými faktory (hypertenze, hyperlipidémie, diabetes mellitus, kouření), zvýšená pozornost je třeba také u starších pacientů a pacientů s poruchami centrálního nervového systému a demencí. Obvyklá dávka Neodolpasse je 1 infuze (250 ml) denně. V případě potřeby je možné podat další infuzi nejdříve po 8 hodinách.

(zza)

Zdroje: 1) Zápis z pracovního setkání expertní skupiny Neodolpasse (6. 10. 2014). 2) SPC Neodolpasse. www.sukl.cz.

 Štítky
Anesteziologie a resuscitace Chirurgie všeobecná Neurologie Ortopedie Sestra Traumatologie Urgentní medicína Algeziologie
Nejnovější kurzy
Léčba akutní pooperační bolesti
Autoři: doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.

Léčba bolestí dolních zad
Autoři: MUDr. Marek Hakl, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se