Přípravek z lékařského medu napomáhá vlhkému hojení ran

22. 9. 2015

Hojení ran představuje v moderní medicíně poměrně složitou problematiku. Na trhu se objevuje celá řada komerčně připravovaných produktů, které mohou výrazně napomoci přirozeným reparačním procesům. V rámci konceptu vlhkého hojení ran se univerzálně využívají hydrogely, včetně přípravku Revamil, vyrobeného ze 100% sterilního lékařského medu.

Výhodou hydrofilních gelů je na jedné straně jejich schopnost uvolňovat vlhkost a tím rehydratovat suché a nekrotické tkáně, na straně druhé pak potenciál pro absorpci nadbytečné tekutiny z povleklých, rozbředlých a secernujících ran. Tyto látky tak napomáhají čištění defektů a odlučování devitalizovaných kusů tkáně a povlaků, podporují granulaci a epitelizaci.

Přípravek Revamil se uplatňuje jak v péči o akutní rány typu traumat, odřenin, opařenin nebo popálenin, tak u chronických defektů, zahrnujících bércové vředy, diabetickou nohu, dekubity nebo pooperační rány. Kromě standardních vlastností hydrogelů nabízí také samotný efekt medové složky, která působí antibakteriálně a protizánětlivě. Tento účinek je zajištěn především enzymem glukózooxidázou, který je přirozenou součástí medu a jeho aktivita vydrží přibližně po dobu 50 hodin od zahájení kontaktu s prostředím defektu. Po aplikaci do rány se totiž enzym aktivuje a jeho činností vzniká malé množství peroxidu vodíku. Ačkoliv je jeho koncentrace dostatečně vysoká pro kontrolu bakteriálního růstu a jeho eliminaci, nezpůsobuje další poškození vitální tkáně.

Vzhledem ke stoupajícímu výskytu k antibiotické terapii rezistentních nozokomiálních bakteriálních kmenů je podstatné, aby používané prostředky zajišťovaly dobrou účinnost napříč mikrobiálním biomem. Podle srovnávacího provokačního testu, provedeného na oddělení lékařské mikrobiologie Zdravotnického centra v Amsterodamu, bylo dokázáno, že přípravek Revamil působí baktericidně nejen na běžné kmeny Staphylococcus aureus, ale také na kmeny rezistentní k antistafylokokovým penicilinům (MRSA). Tento produkt tak představuje velmi slibnou alternativu v léčbě akutních i chronických ran a jeho použití může být zvažováno u všech pacientů, kteří mají riziko komplikovaného hojení kožních defektů.

(ond)

Zdroj: Souhrn informací o přípravku Revamil. http://www.acarehealth.czŠtítky
Dermatologie Dětská dermatologie Farmacie Farmakologie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Sestra Farmaceutický asistent Všeobecná sestra
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se