Přípravek z lékařského medu napomáhá vlhkému hojení ran

22. 9. 2015

Hojení ran představuje v moderní medicíně poměrně složitou problematiku. Na trhu se objevuje celá řada komerčně připravovaných produktů, které mohou výrazně napomoci přirozeným reparačním procesům. V rámci konceptu vlhkého hojení ran se univerzálně využívají hydrogely, včetně přípravku Revamil, vyrobeného ze 100% sterilního lékařského medu.

Výhodou hydrofilních gelů je na jedné straně jejich schopnost uvolňovat vlhkost a tím rehydratovat suché a nekrotické tkáně, na straně druhé pak potenciál pro absorpci nadbytečné tekutiny z povleklých, rozbředlých a secernujících ran. Tyto látky tak napomáhají čištění defektů a odlučování devitalizovaných kusů tkáně a povlaků, podporují granulaci a epitelizaci.

Přípravek Revamil se uplatňuje jak v péči o akutní rány typu traumat, odřenin, opařenin nebo popálenin, tak u chronických defektů, zahrnujících bércové vředy, diabetickou nohu, dekubity nebo pooperační rány. Kromě standardních vlastností hydrogelů nabízí také samotný efekt medové složky, která působí antibakteriálně a protizánětlivě. Tento účinek je zajištěn především enzymem glukózooxidázou, který je přirozenou součástí medu a jeho aktivita vydrží přibližně po dobu 50 hodin od zahájení kontaktu s prostředím defektu. Po aplikaci do rány se totiž enzym aktivuje a jeho činností vzniká malé množství peroxidu vodíku. Ačkoliv je jeho koncentrace dostatečně vysoká pro kontrolu bakteriálního růstu a jeho eliminaci, nezpůsobuje další poškození vitální tkáně.

Vzhledem ke stoupajícímu výskytu k antibiotické terapii rezistentních nozokomiálních bakteriálních kmenů je podstatné, aby používané prostředky zajišťovaly dobrou účinnost napříč mikrobiálním biomem. Podle srovnávacího provokačního testu, provedeného na oddělení lékařské mikrobiologie Zdravotnického centra v Amsterodamu, bylo dokázáno, že přípravek Revamil působí baktericidně nejen na běžné kmeny Staphylococcus aureus, ale také na kmeny rezistentní k antistafylokokovým penicilinům (MRSA). Tento produkt tak představuje velmi slibnou alternativu v léčbě akutních i chronických ran a jeho použití může být zvažováno u všech pacientů, kteří mají riziko komplikovaného hojení kožních defektů.

(ond)

Zdroj: Souhrn informací o přípravku Revamil. http://www.acarehealth.czŠtítky
Dermatologie Dětská dermatologie Farmacie Farmakologie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Sestra Farmaceutický asistent Všeobecná sestra
Partner sekce Pro Hojení ran na PL, pozor na URL.
Nejnovější kurzy
Základy léčby nehojících se ran
Autoři: MUDr. Jan Stryja, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se