Klinické výsledky aplikace hemoglobinového spreje v terapii chronických ran

14. 9. 2015

Ischemie a hypoxie kůže a podkožní tukové tkáně jsou jednou z komplikací při hojení chronických ran. Problém by mohl vyřešit sprej s obsahem hemoglobinu, který dodává hypoxickým tkáním potřebný kyslík. Nadějné výsledky přináší nejnovější výzkum, který se zaměřil na užití spreje v terapii chronických ran.

Úvod

Tkáňová hypoxie je pravděpodobně nejběžnějším etiopatogenetickým mechanismem v procesu nehojících se chronických ran. Pozitivní přínos oxygenace tkání v průběhu hojení je totiž v současnosti nezpochybnitelný. Hypoxie se podílí na rozvoji tkáňových defektů, kupříkladu ve spojitosti s periferní arteriální okluzí, s angiopatií při diabetu nebo také v důsledku městnání krve při chronické venózní insuficienci. Tyto tři chorobné stavy jsou zodpovědné za rozvoj až 90 % chronických ran. Mezinárodní vědecký tým v čele s předním českým dermatologem profesorem Petrem Arenbergerem se tak rozhodl provést výzkum, který by ozřejmil benefity hemoglobinového spreje v terapii chronických ran. Nová technologie zajišťuje snadnější difuzi kyslíku k hypoxickým tkáním pomocí hemoglobinu izolovaného z prasat.

Metody studie

Hemoglobinový sprej představuje vodný roztok s obsahem prasečího hemoglobinu. Sprej se užívá tak, že se po vyčištění rány nastříká v tenké vrstvě po celém jejím povrchu. Hemoglobinový sprej účinkuje pouze na fyzikální podstatě difuze kyslíku a neobsahuje žádné další účinné látky. Indikace užití spreje zahrnuje chronické kožní rány, bércové vředy arteriálního, venózního nebo smíšeného původu a diabetické defekty. V optimálním případě by plocha rány neměla přesáhnout 35 cm2, ale defekt může dosáhnout větší hloubky než úrovně papilární dermis. Sprej byl tak během studie aplikován v souladu s výše zmíněnými zásadami. Rána byla vždy nejprve vyčištěna, poté došlo k aplikaci spreje a následně k zakrytí rány obvazem s porózním povrchem. Sprej byl nejprve aplikován denně, ale pokud došlo k nastartování procesu hojení, intervaly aplikace se prodloužily na dva až tři dny.

Výsledky studie

Studie se zúčastnilo 42 pacientů z Mexika, 6 pacientů z německého Wittenu a 5 pacientů z Prahy. Data z klinické studie provedené v Mexiku ozřejmila, že došlo k úplnému zhojení chronické rány u 39 z 42 pacientů (93 %). Obdobné výsledky přinesla i následná menší studie provedená na 9 pacientech taktéž v Mexiku. V německém Wittenu se podařilo vyléčit 6 z 8 přítomných kožních defektů (75 %). Výsledky z pražského výzkumu pak přinášejí 100% úspěšnost hemoglobinového spreje, kdy došlo ke zhojení chronických ran u všech účastníků studie.

Závěr

Z výsledků jasně vyplývá, že hemoglobinový sprej může v budoucnu hrát významnou roli v terapii chronických ran. V rámci klinických zkoušek byl sprej navíc dobře tolerován. Sprej byl totiž aplikován 82 pacientům více než 2000krát bez rozvoje závažných nežádoucích účinků.

(holi)

Zdroj: Arenberger, P. et al. Clinical results of the application of a hemoglobin spray to promote healing of chronic wounds. GMS Krankenhhyg Interdiszip. 2011; 6 (1): Doc05. Published online 2011 Dec 15; doi: 10.3205/dgkh000162Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie Farmacie Farmakologie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Sestra Farmaceutický asistent Všeobecná sestra
Partner sekce Pro Hojení ran na PL, pozor na URL.
Nejnovější kurzy
Základy léčby nehojících se ran
Autoři: MUDr. Jan Stryja, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se