Zpráva o Svatováclavské IBD konferenci 2014

3. 10. 2014

Na letošní Svatováclavské IBD konferenci jsme v sobotu 27. 9. přivítali přes 100 pacientů z celé ČR, kteří si přijeli poslechnout nejen odborné přednášky, ale využili také možnost diskutovat s lékaři, právníkem sdružení nebo navázat nové kontakty s ostatními pacienty.

V rámci konference bylo také uděleno čestné členství ve sdružení Pacienti IBD doc. MUDr. Vladimíru Zbořilovi, CSc., a IBD NEJ sestřičce roku 2013 paní Věře Boldišové.

Na začátek konference byla zařazena přednáška o novinkách v léčbě IBD pacientů, kterou přednesl prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc. Další přednášky směřovaly k problémům, které IBD pacienty často trápí, tj. revmatologickým problémům souvisejícím s IBD (prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D.), k informacím o umělé výživě (MUDr. Petr Wohl), gynekologickým problémům a porodu u IBD pacientek (doc. MUDr. Michal Zikán, Ph. D.), kožním problémům a komplikacím u pacientů s IBD (MUDr. Kateřina Jůzlová). V závěru byli účastníci právníkem sdružení JUDr. Michalem Sýkorou informováni o právní problematice v oblasti invalidních důchodů a lázeňské péče. Přednáškovou část konference uzavřelo vystoupení psychologa MUDr. Radkina Honzáka a panelová diskuze s odborníky.

Z jednotlivých přednášek byl po odsouhlasení přednášejícími pořízen videozáznam, který bude vystaven na stránkách sdružení www.crohn.cz i pro ty pacienty, kteří se letošního ročníku nemohli zúčastnit.

Další část konference byla věnována činnosti sdružení Pacienti IBD, informacím o projektech WC karta (v září 2014 vydáno 385 karet a osloveno ke spolupráci více než 60 soukromých i veřejnoprávních subjektů) a WC kompas (oficiální spuštění 1. 10. 2014). Také bylo vyhlášeno pořádání Světového dne IBD 2015 (datum bude stanoveno), jehož program by měl vzejít především z pacientských nápadů a aktivit. Jeho součástí bude také vyhlášení IBD NEJ sestřičky 2014 za podpory firmy Ferring Pharmaceuticals, s. r. o.

V rámci bohatého programu byli také vyhlášeni vítězové pacientské „Letní soutěže 2014 aneb nebojme se s IBD cestovat“, během které mohli pacienti s IBD posílat fotografie a pohlednice z letních cest a dovolených. Na základě hlasování veřejnosti, které proběhlo na facebookové stránce sdružení www.facebook.com/pacientiIBD, byli vybráni vítězové fotografické části soutěže. Vítězové pohlednicové kategorie byli losováni na konferenci.

Pacienti také představili vlastní fotografickou virtuální výstavu (bit.ly, která má dokumentovat život a boj pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou.

Svatováclavská IBD konference 2014 se uskutečnila za podpory grantu Ministerstva zdravotnictví ČR a dalších sponzorů, mimo jiné i společnosti Ferring Pharmaceuticals, s. r. o.

Konference byla pacienty hodnocena vesměs pozitivně, což vyplývá z jejich kladných reakcích na Facebooku.

To vše nás zavazuje k uspořádání dalšího ročníku Svatováclavské IBD konference, který bude jubilejní, desátý.Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se