Riziko vzniku kolorektálního karcinomu u pacientů s ulcerózní kolitidou

18. 4. 2016

Pacienti s ulcerózní kolitidou (UC) mají vyšší riziko rozvoje kolorektálního karcinomu (CRC). Autoři z dánské Kodaně provedli metaanalýzu studií zkoumajících výskyt CRC u pacientů s UC a pokusili se určit sílu tohoto vztahu.

Inzerce

Autoři prohledali databáze Medline, Embase, Cochrane a CINAHL. Na základě přísných inkluzních a exkluzních kritérií poté do své analýzy zařadili 8 studií. Z dat získaných z jednotlivých prací autoři následně stanovili poolovanou standardizovanou míru incidence (SIR) CRC u pacientů s UC, zároveň se pokusili odhalit i vliv velikosti studie, doby sledování, procenta pacientů s proktitidou a kolektomií na riziko vzniku CRC.

Během 14letého následného sledování byl CRC diagnostikován průměrně u 1,6 % pacientů s UC. SIR se v jednotlivých studiích pohybovala mezi 1,05 a 3,1. Poolovaná SIR pak činila 2,4 (95% CI 2,1−2,7). Větší riziko bylo zjištěno u mužů s UC (SIR 2,6; 95% CI 2,2−3,0) než u žen (SIR 1,9; 95% CI 1,5−2,3). Rizikovými faktory pro CRC byly zároveň i nízký věk v době diagnózy (SIR 8,6; 95% CI 3,8−19,5; ačkoli v tomto případě autoři nemohli vyloučit chybu malých čísel) a extenzivní kolitida (SIR 4,8; 95% CI 3,9−5,9).

V zařazených studiích UC zvyšovala riziko CRC zhruba 2,4násobně. Riziko bylo vyšší u mužů, u nemocných, u nichž byla UC diagnostikována v nižším věku, a u pacientů s extenzivní kolitidou.

(epa)

Zdroj: Jess T., Rungoe C., Peyrin-Biroulet L. Risk of colorectal cancer in patients with ulcerative colitis: a meta-analysis of population-based cohort studies. Clin Gastroenterol Hepatol 2012 Jun; 10 (6): 639−645; doi: 10.1016/j.cgh.2012.01.010.Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více