Psychologické charakteristiky pacientů s nespecifickými střevními záněty během prvních 6 měsíců po stanovení diagnózy

13. 9. 2015

Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases – IBD) jsou spojeny se sníženou kvalitou fyzických i psychických stránek života. Prvních 6 měsíců po stanovení diagnózy je pro pacienty velmi důležitých, protože se učí žít s novou nemocí.

Inzerce

Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases – IBD) jsou spojeny se sníženou kvalitou fyzických i psychických stránek života. Prvních 6 měsíců po stanovení diagnózy je pro pacienty velmi důležitých, protože se učí žít s novou nemocí. Psychologické charakteristiky pacienta, jako jeho schopnost spolupráce a osobnostní charakteristiky, mohou přispívat k horší kvalitě života spojené se zdravím (HRQOL), úzkosti a depresím. Studie autorů z Nového Zélandu se zaměřila právě na hodnocení těchto parametrů.

Jednalo se o dotazníkovou studii. Jednotlivé dotazníky (dotazník určující úroveň HRQOL, úzkosti, deprese, dotazník zaměřený na symptomy IBD, spolupráci pacienta, jeho osobnostní a demografické charakteristiky) pacienti vyplňovali těsně po stanovení diagnózy při zařazení do studie a následně o 6 měsíců později.

Osobnostní charakteristiky byly v průběhu prvních 6 měsíců léčby stabilní, nicméně ochota pacientů spolupracovat na léčbě se vyvíjela. Nespolupráce pacienta byla vždy spojena s horšími výsledky, bohužel ochota pacienta spolupracovat při léčbě s lékařem nevedla vždy k lepším výsledkům. Všechny ukazatele HRQOL se během prvních 6 měsíců léčby zlepšily.

Jedná se o první studii zaměřenou na psychologii pacientů s IBD během prvních 6 měsíců po stanovení diagnózy. V tomto období se zlepšuje jejich HRQOL. Špatná spolupráce pacientů na léčbě je spojena s horšími výsledky dotazníků na HRQOL, větší úzkostí i depresí, nicméně do provedení intervenční studie nelze s jistotou stanovit, zda se jedná o důsledek, či příčinu.

(epa)

Zdroj: McCombie A. M., Mulder R. T., Gearry R. B. Coping Strategies and Psychological Outcomes of Patients with Inflammatory Bowel Disease in the First 6 Months After Diagnosis. Inflamm Bowel Dis. 2015 Jun 19. [Epub ahead of print]Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×