Podávání chorobu modifikujících léků a nízký výskyt relapsů u roztroušené sklerózy před otěhotněním snižují riziko relapsů po porodu

13. 6. 2014

Nové zjištění, že zvýšený výskyt relapsů roztroušené sklerózy (RS) po porodu není tak markantní u pacientek, které před otěhotněním užívaly chorobu modifikující léky a měly nízký roční výskyt relapsů, může být základem pro strategii léčby žen s RS, které plánují těhotenství.

V květnu 2014 byly publikovány výsledky observační případové studie, která na základě údajů z velkého mezinárodního registru MSBase Registry hodnotila vliv těhotenství na relapsy RS a snažila se popsat prediktory zvýšeného výskytu relapsů po porodu. Je známo, že těhotenství výskyt relapsů RS snižuje, a časně po porodu dochází naopak k jejich nárůstu. V této studii bylo hodnoceno 893 těhotenství u 674 žen s RS diagnostikovanou před otěhotněním. Porovnáván byl roční výskyt relapsů (ARR) a skóre EDSS (Expanded Disability Status Scale) v období 24 měsíců před otěhotněním, během těhotenství a v období 24 měsíců po porodu.

Výsledky ukázaly, že ARR během těhotenství byl 0,32 a ve 3. trimestru klesl na 0,13, po porodu pak byl popsán nárůst ARR během prvních 3 měsíců na 0,61. Střední hodnota EDSS zůstala po celou dobu sledování nezměněna. Mezi prediktory zvýšeného výskytu relapsů po porodu patřily absence užívání chorobu modifikující léčby (DMT) a vyšší ARR v období před otěhotněním.

Tato studie potvrdila pokles ARR se zvyšujícím se stupněm těhotenství a jeho nárůst vrcholící v prvních 3 měsících po porodu. Riziko relapsu po porodu je možné příznivě ovlivnit již v období plánování těhotenství, a to podáváním DMT a dosažením nízkého ARR.

(zza)

Zdroj: Hughes S. E., Spelman T., Gray O. M., et al. Predictors and dynamics of postpartum relapses in women with multiple sclerosis. Mult Scler. 2014 May; 20 (6): 739–46; doi: 10.1177/1352458513507816. Epub 2013 Oct 9.Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se