Možný nežádoucí efekt užívání kanabinoidů u nemocných s roztroušenou sklerózou

17. 9. 2015

Zhoršení kognitivních funkcí se vyskytuje u zhruba 40–60 % nemocných s roztroušenou sklerózou (RS). Toto zhoršení je spojené se strukturálními a funkčními změnami centrálního nervového systému (CNS). Asi 14–18 % pacientů s RS užívá kanabinoidy pro symptomatickou úlevu od bolesti, spasticity či poruch spánku.

Některé důkazy naznačují, že kouření kanabinoidů vede k dalšímu zhoršení kognitivních funkcí. Toto se přisuzuje funkčním změnám CNS. Nebyla však popsána jasná spojitost mezi užíváním kanabinoidů a strukturálními změnami CNS.

Autoři předkládané studie se zaměřili na pacienty s RS, kteří kouřili marihuanu (n = 20), dále zařadili kontrolní pacienty (n = 19). Všichni pacienti podstoupili neuropsychologické vyšetření a bylo jim provedeno vyšetření CNS zobrazovací metodu (MRI).

V obou skupinách nemocných s RS byla popsána významná souvislost mezi kognitivními výsledky a objemem šedé i bílé mozkové hmoty. S kognitivními deficity souvisel objem šedé mozkové hmoty thalamu, bazálních ganglií, mediální temporální oblasti a mediální nefrontální oblasti a objem bílé mozkové hmoty fornixu. Analýza ukázala na to, že redukce objemu částí CNS byla spojená s větším zhoršením kognitivních funkcí u skupiny nemocných kouřících marihuanu oproti kontrolní skupině.

Autoři studie výsledky shrnují tak, že používání kanabinoidů u nemocných s RS vede k větším kognitivním deficitům, které korelují s objemem mozkové hmoty v některých mozkových oblastech. Toto je tedy první studie, která ukazuje na spojení mezi užíváním kanabinoidů, kognitivním zhoršením a navíc strukturálními změnami u nemocných s RS.

(eza)

Zdroj: Romero K. et al. Multiple sclerosis, cannabis, and cognition: A structural MRI study. Neuroimage Clin. 2015; 8: 140–147Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se