Delirium jako první projev roztroušené sklerózy – kazuistika

17. 9. 2015

Autoři z německého Bonnu ve své práci popisují případ mladé ženy, u které se roztroušená skleróza (RS) poprvé projevila jako delirium.

Inzerce

Autoři z německého Bonnu ve své práci popisují případ mladé ženy, u které se roztroušená skleróza (RS) poprvé projevila jako delirium. 

Jednalo se o 34letou dosud zdravou ženu, která byla odeslána k vyšetření pro náhle vzniklé progredující delirium nejasné etiologie. Pacientka byla ospalá, agresivní, měla zpomalené myšlenkové pochody, po několika dnech byly tyto projevy následovány rozvojem neurologických symptomů (dysartrie, nystagmus, spinální ataxie). Na MRI mozku byla nalezena demyelinizace. Na základě klinických symptomů a výsledku MRI byla následně stanovena diagnóza RS.

Pacientka byla léčena metylprednisolonem 2 g po dobu 5 dní, inhibitory protonové pumpy a injekcemi proti srážení krve. Klinické symptomy se na této terapii sice zlepšily, nicméně na MRI se objevily nové plaky. Byla proto zahájena plazmaferéza, což vedlo k vymizení symptomů a zlepšení MRI nálezu. Pro velmi aktivní průběh onemocnění bylo po 2 týdnech od stanovení diagnózy nutné podání intenzivnější léčby, a u pacientky tedy byla zahájena terapie natalizumabem.

V typickém průběhu RS se kognitivní poruchy a změny nálady objevují až u velmi pokročilého onemocnění, nicméně existují i pacienti, u kterých se psychiatrické příznaky objevují mnohem dříve, což dokládá i tato kazuistika. Je proto nutné na RS myslet i v diferenciální diagnostice psychiatrických potíží.

(epa)

Zdroj: Mahboobi N., Nolden-Hoverath S., Rieker O., Bauer H. Multiple Sclerosis Presenting as a Delirium: A Case Report. Med Princ Pract 2015; 24: 388–390; doi: 10.1159/000430446 Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se