Dienogest se uplatňuje v léčbě akné

28. 10. 2015

Kombinovaná perorální antikoncepce (KPA) patří v naší populaci mezi nejčastěji užívané lékové skupiny. Zatímco estrogenovou složku tvoří poměrně konstantně ethinylestradiol, gestagenová složka se napříč jednotlivými preparáty značně liší. Na jejím výběru přitom závisí nonkontraceptivní vlastnosti KPA, včetně terapeutického vlivu na papulopustulární akné. Efekt kombinace ethinylestradiolu a dienogestu právě na toto dermatologické onemocnění popsala práce uveřejněná v roce 2009 v časopise Contraception.

Akné je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže. Kromě toho, že zpravidla významně snižuje kvalitu života postižených, ji mohou provázet komplikace spojené se sekundární bakteriální infekcí. Její patogeneze je multifaktoriální, významnou roli však hraje androgenní stimulace mazových žláz. Použití antiandrogenně působícího gestagenu v léčbě je tak nasnadě. Klinická data usnadňující výběr konkrétní látky rozšířila také tato dvojitě zaslepená multicentrická studie, která srovnávala KPA s ethinylestradiolem a dienogestem (EE/DNG) oproti placebu a také oproti kombinaci ethinylestradiolu s jiným antiandrogenním gestagenem, ciproteronacetátem (EE/CPA).

Studie zahrnovala 1326 zdravých žen ve věku 16–45 let, které byly randomizovány do tří skupin v poměru 2 : 2 : 1. Pacientky užívaly po dobu šesti cyklů EE/DNG, EE/CPA nebo placebo. Primárním endpointem byla procentuální změna v počtu zánětlivých lézí a lézí celkově a dále poměr nemocných s úpravou akné podle skóre Investigator Global Assessment (IGA).

Ukázalo se, že kombinace EE/DNG byla ve všech sledovaných modalitách statisticky signifikantně lepší než placebo a non-inferiorní ve srovnání s EE/CPA. Jedná se tak o výhodnou alternativu pro ženy, které chtějí užívat KPA a zároveň trpí na mírnou až středně závažnou akné.

(ond)

Zdroj: Palombo-Kinne E., Schellschmidt I., Schumacher U., Gräser T. Efficacy of a combined oral contraceptive containing 0.030 mg ethinylestradiol/2 mg dienogest for the treatment of papulopustular acne in comparison with placebo and 0.035 mg ethinylestradiol/2 mg cyproterone acetate. Contraception. 2009 Apr; 79 (4): 282–9; doi: 10.1016/j.contraception.2008.10.010. Epub 2008 Dec 16.Štítky
Gynekologie a porodnictví
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se