Konjunktivitida a původce Corynebacterium macginleyi – kazuistika

16. 9. 2017

K léčbě očních infekcí u pacientů všech věkových kategorií je vhodná oční mast obsahující bacitracin a neomycin. Kazuistika z příbramské nemocnice ukazuje, že tato kombinace širokospektrých antibiotik je účinná například při konjunktivitidě způsobené Corynebacterium macginleyi.

Klinický obraz a stanovení diagnózy

Pacientka ve věku 83 let byla hospitalizována na infekčním oddělení Oblastní nemocnice Příbram s rozsáhlým dekubitem. Vstupní vyšetření kromě dehydratace a elevovaného CRP připisovaného infikovanému dekubitu odhalilo purulentní sekreci ze spojivky. Pacientka nevykazovala známky dalšího infekčního onemocnění.

Účinná lokální antibiotická léčba

Ze stěru ze spojivkového vaku bylo izolováno Corynebacterium macginleyi. Vyšetření citlivosti k antibiotikům prokázalo, že bacitracin a neomycin budou v terapii tohoto případu konjunktivitidy vhodnou volbou. Ošetřující lékař zahájil lokální léčbu Ophthalmo-Framykoinem s aplikací 2–3× denně. Pacientka na tuto terapii reagovala velmi dobře a léčba trvala 6 dní.

Díky rychlému ústupu příznaků mohlo být užívání antibiotické masti ukončeno a na doléčení byl využit Ophthalmo-Septonex. Po 15 dnech aplikace Ophthalmo-Septonexu měla sliznice spojivky hladký lesklý povrch a nevykazovala známky zánětu. Pacientka byla bez obtíží a její stav nevyžadoval žádnou další oftalmologickou léčbu.

Corynebacterium macginleyi

Corynebacterium macginleyi je lipofilní korynebakterium, poprvé popsané v roce 1995. V posledních dekádách byla popsána řada nových druhů mikroorganismů a výjimkou nejsou ani grampozitivní koryneformní tyčky. U nich se uvádí také souvislost s afinitou k určitým tkáním těla – v případě Corynebacterium macginleyi jde o afinitu ke tkáním oka.

Autoři kazuistiky se domnívají, že s mikroorganismy rodu Corynebacterium se budou lékaři setkávat stále častěji. U některých druhů předpokládají patogenní potenciál, a proto doporučují mikrobiologickou identifikaci až na druhovou úroveň. V případech, kdy bude identifikováno Corynebacterium macginleyi, jako u pacientky v této kazuistice, se lokální antibiotická terapie jeví jako adekvátní způsob léčby.

(pak)

Zdroj: Ježek P., Petráš P., Horník J. Corynebacterium macginleyi – původce konjunktivitidy starší ženy. Zprávy CEM (SZÚ, Praha) 2013; 22 (7): 227–229.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie Oftalmologie Praktické lékařství pro dospělé
Partneři sekce
Theiss_logo

Nejnovější kurzy
Oční obtíže v ordinaci praktického lékaře
Autoři: Prim. MUDr. Milan Odehnal, MBA.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se