Vliv hořčíku na zdravotní stav − aktuální přehled

20. 2. 2018

Hořčík je důležitým prvkem pro mnoho systémů v lidském organismu. Nedávno zveřejněný souhrnný článek se zabývá vztahem nedostatku hořčíku a hořčíkové suplementace k různým zdravotním stavům. Dostatečný přísun hořčíku může potenciálně zlepšit široké spektrum zdravotních problémů.

Hořčík v lidském těle

Hořčík je čtvrtý nejběžnější minerál v lidském těle po vápníku, sodíku a draslíku. Je druhým nejběžnějším intracelulárním kationtem po draslíku. V těle osoby o hmotnosti 70 kg se nachází průměrně 25 g Mg: 53 % v kostech, 27 % ve svalech, 19 % v měkkých tkáních a < 1 % v séru. Normální sérová koncentrace Mg se pohybuje mezi 75 a 95 mmol/l, některé výzkumy ovšem naznačují, že sérové hladiny < 85 mmol/l by již měly být považovány za nedostatečné.

Hořčík je zapojen jako kofaktor ve více než 300 enzymatických systémech a je nezbytný pro takové základní procesy, jako je výroba energie a syntéza nukleových kyselin. Intracelulární zásoby Mg se nacházejí ve vysokých koncentracích v mitochondriích, kde tento prvek hraje klíčovou roli při syntéze ATP (adenosintrifosfátu) z ADP (adenosindifosfátu) a anorganického fosfátu. Kromě toho se Mg váže na ATP, aby vznikla bioaktivní forma ATP (Mg-ATP), a odhaduje se, že 3571 lidských proteinů se potenciálně váže na Mg2+. Biologický poločas Mg v těle dosahuje asi 1000 hodin (42 dní).

Souvislost zdravotního stavu s hladinou hořčíku

Odborná literatura poskytuje rozsáhlé důkazy o rozšířeném nedostatku hořčíku a potenciální potřebě doplňování hořčíku při různých zdravotních okolnostech. Výzkumy potvrzují, že téměř dvě třetiny populace v západním světě nedosahují doporučené denní dávky hořčíku, což přináší problém s jeho nedostatkem, který může mít souvislost se širokou škálou zdravotních problémů. V souhrnném článku byly hodnoceny údaje dostupné v odborné literatuře týkající se zdravotních otázek v souvislosti s hořčíkem.

Na základě studia literatury bylo zjištěno, že hořčík vykazuje souvislost s těmito stavy:

 • Zhoršení bronchospasmu u astmatu při nedostatku Mg.
 • Snížení rychlosti úbytku kostní hmoty u postmenopauzálních žen při dostatečném přísunu Mg.
 • Užívání hořčíku v těhotenství snižuje riziko nízké porodní váhy a předčasného porodu a může snížit riziko vzniku preeklampsie až o 50 %.
 • Užívání hořčíku může výrazně snížit četnost výskytu, intenzitu a délku trvání atak migrenózních bolestí hlavy.
 • Hořčíková suplementace dle provedené studie vedla ke zlepšení inzulinové senzitivity u prediabetických stavů a zlepšení hladin glukózy u diabetiků.
 • Hořčíková suplementace také vedla k omezení rozvoje metabolického syndromu.
 • Užívání hořčíku napomohlo ke zmírnění klinických příznaků deprese.
 • Užívání hořčíku vede ke snížení incidence kolorektálního karcinomu.
 • Užívání hořčíku zlepšuje stav kardiovaskulárního systému a jeho odolnost vůči zátěži. Má také pozitivní vliv při atriální a ventrikulární arytmii spojených s hypokalémií.
 • Některé studie ukazují, že suplementace Mg může mít příznivý vliv na absorpci fosfátů a vaskulární kalcifikaci při chronickém onemocnění ledvin.
 • Hořčík má i podíl na úpravě dyslipidemie, zvyšuje podíl HDL cholesterolu a snižuje podíl triacylglycerolů.
 • Užívání hořčíku přispělo u pacientek s premenstruačním syndromem ke snížení skóre závažnosti příznaků.
 • Některé studie naznačují pozitivní vliv Mg v rámci prevence rozvoje katarakty a glaukomu.
 • Hořčík má také obecně vliv na celkovou kondici, odolnost vůči stresu, imunitu a stav pokožky a kožních adnex.

Závěr

Důkazy na úrovni I podporují užívání hořčíku při prevenci a léčbě mnoha běžných zdravotních stavů, včetně migrenózních bolestí hlavy, metabolického syndromu, diabetu, hyperlipidemie, astmatu, premenstruačního syndromu, preeklampsie a různých srdečních arytmií. Hořčík také může být zvažován v prevenci tvorby žlučových kamenů a vzniku katarakty, jako doplněk při léčbě deprese a u mnoha dalších poruch. V klinické praxi se zdá, že optimalizace stavu hořčíku prostřednictvím stravy a doplňků je bezpečná, užitečná a dobře zdokumentovaná možnost doplňkové terapie v případě mnoha zdravotních problémů.

(norg)

Zdroj: Schwalfenberg G. K., Genuis S. J. The importance of magnesium in clinical healthcare. Scientifica (Cairo) 2017: 4179326, doi: 10.1155/2017/4179326.Štítky
Gynekologie a porodnictví Interní lékařství Neurologie Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se