Souvislost mezi hypomagnezémií a těhotenskou hypertenzí potvrzena

6. 9. 2017

Hořčík se coby čtvrtý nejčastější prvek v lidském organismu podílí na mnoha procesech v těle. Mimo jiné reguluje cévní tonus a přispívá tak k udržování fyziologického krevního tlaku. Souvislost mezi hladinou hořčíku a krevním tlakem byla zkoumána v rámci randomizované kontrolované studie porovnávající hladinu hořčíku u žen s fyziologickým těhotenstvím a u žen s těhotenskou hypertenzí.

Hořčík se coby čtvrtý nejčastější prvek v lidském organismu podílí na mnoha procesech v těle. Mimo jiné reguluje cévní tonus a přispívá tak k udržování fyziologického krevního tlaku. Souvislost mezi hladinou hořčíku a krevním tlakem byla zkoumána v rámci randomizované kontrolované studie porovnávající hladinu hořčíku u žen s fyziologickým těhotenstvím a u žen s těhotenskou hypertenzí.

Úvod

Těhotenskou hypertenzi lze definovat jako vysoký krevní tlak objevující se u žen po 20. týdnu těhotenství, aniž by u nich byly zjištěny známky proteinurie. Tento stav postihuje 6–8 % těhotných žen a jeho etiologie zůstává neznámá. Pokud není hypertenze včas léčena, může způsobit preeklampsii či eklampsii, jež přispívají k předčasnému porodu nebo nízké porodní váze a mohou ohrozit život matky i dítěte.

Sledovaná populace pacientek

Do studie bylo zahrnuto 30 pacientek ve věku 25–35 let s diagnostikovanou těhotenskou hypertenzí. Všechny pacientky byly ve 20.–25. týdnu těhotenství. V kontrolní skupině bylo 30 pacientek stejného věku a stupně gravidity, ovšem bez těhotenské hypertenze. Do studie nebyly zahrnuty pacientky s diabetem, těhotenskou hypertenzí v anamnéze, onemocněním ledvin a poruchami koagulace.

Výsledky

Výsledky ukázaly, že průměrná hladina magnézia, zjišťovaná z odběru 3 ml krve, dosahovala u pacientek s těhotenskou hypertenzí hodnoty 0,42 mmol/l. U kontrolní skupiny činily průměrné hodnoty 1,01 mmol/l. Za hypomagnezémii se považují hodnoty hořčíku v krvi pod 0,7 mmol/l. Normální hodnoty se pohybují mezi 0,7 a 1,05 mmol/l. Výsledky této studie jsou tedy v souladu se zjištěními dalších studií, jež potvrzují sníženou hladinu hořčíku v krvi u pacientek s těhotenskou hypertenzí.

Potřeba Mg v období těhotenství a kojení

Požadavky organismu na hořčík se u žen pohybují okolo 300 mg denně, přičemž toto množství se zvyšuje právě během těhotenství a také v době kojení. Celkové množství hořčíku v těle dosahuje přibližně 20 g. Většina (70 %) se vyskytuje v kostech, 30 % hořčíku se nachází v tkáních a tělesných tekutinách.

Diskuse

Hořčík může ovlivňovat krevní tlak díky svému vlivu na cévní tonus prostřednictvím řady biochemických reakcí, kterých se účastní. Ty ovlivňují nejen kontrakce a dilatace cév, ale také apoptózu buněk, zánětlivé pochody a další. Hořčík katalyzuje produkci vazodilatačně působícího prostacyklinu a oxidu dusnatého a upravuje reakci cév na vazokonstriktory. Nedostatek hořčíku v těhotenství může přispívat nejen k těhotenské hypertenzi, ale také ke spasmům pupečníkových a placentálních cév. Příčinou hypomagnezémie může být nedostatečný přísun hořčíku, chronický průjem, malabsorpční syndrom, užívání některých léků nebo dlouhodobý stres a alkoholismus.

Závěr

Kontrola hladiny hořčíku v krvi u žen s těhotenskou hypertenzí se jeví jako vhodný způsob, jak minimalizovat související komplikace. Včas zjištěná hypomagnezémie může být upravena užíváním doplňků stravy s obsahem hořčíku a zařazením potravin, které jsou přirozeným zdrojem hořčíku, do jídelníčku těhotných žen. Zjištění hladiny hořčíku ve 20. týdnu těhotenství může napovědět, zda existuje predispozice k rozvoji těhotenské hypertenze, a lze tak lépe předcházet případným komplikacím souvisejícím s vysokým krevním tlakem.

(pak)

Zdroj: Bandebuche S., Sagade B., Sontakke A. N. Serum magnesium in pregnancy induced hypertension. Int J Res Med Sci 2013; 1 (4): 413–416.Štítky
Gynekologie a porodnictví Interní lékařství Neurologie Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se