Hořčík v klinické praxi

29. 5. 2017

Přestože se jedná o čtvrtou nejčastější minerální látku v našem organismu, hořčíku (Mg) byla donedávna věnována jen malá pozornost. Následující stručný přehled zdůrazňuje důležitost jeho role pro fungování našeho organismu, důsledky jeho deficitu i doporučené denní dávky.

Inzerce

Přestože se jedná o čtvrtou nejčastější minerální látku v našem organismu, hořčíku (Mg) byla donedávna věnována jen malá pozornost. Následující stručný přehled zdůrazňuje důležitost jeho role pro fungování našeho organismu, důsledky jeho deficitu i doporučené denní dávky.

Klíčová role hořčíku v lidském organismu

Dnes se předpokládá, že Mg je kofaktorem více než 300 enzymatických reakcí a klíčovou roli hraje především v energetickém metabolismu (ATP). Dále je tento prvek nezbytně nutný pro syntézu DNA a RNA, proliferaci buněk a syntézu proteinů. Z fyziologického hlediska je důležitý pro cévní tonus, regulaci krevního tlaku, excitabilitu myokardu, metabolismus inzulinu, svalovou kontrakci, nervové vedení, neuromuskulární přenos aj.

Chronický deficit Mg a jeho důsledky

Epidemiologické studie v Evropě a Severní Americe ukázaly, že lidé, kteří konzumují dietu západního typu, mají nízký příjem Mg, tj. < 30–50 % doporučené denní dávky (DDD), a že za posledních 100 let se příjem Mg dramaticky snížil z přibližně 500 mg/den na 175–225 mg/den. Za chronický deficit Mg je považována hodnota Mg v séru < 0,75 mmol/l, i když je třeba si uvědomit, že hodnota v séru představuje pouze 0,3 % celkového Mg v těle.

Nízké hladiny Mg jsou spojovány s řadou chronických onemocnění, jakými jsou inzulinová rezistence a diabetes mellitus 2. typu, metabolický syndrom, hypertenze, ateroskleróza, kardiovaskulární onemocnění (včetně náhlé mozkové příhody), Alzheimerova nemoc, deprese, migréna, poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), osteoporóza, premenstruační syndrom, preeklampsie a eklampsie, urolitiáza, astma aj.

Doporučené denní dávky

V současné době doporučená denní dávka pro Mg činí 80 mg/den u dětí ve věku 1–3 let a 130 mg/den u dětí ve věku 4–8 let. U chlapců ve věku 9–13 let činí hodnota DDD 240 mg/den a zvyšuje se na 420 mg/den u mužů. U dívek se DDD pro Mg pohybuje mezi 240 mg/den (ve věku 9–13 let) a 360 mg/den (ve věku 14–18 let). DDD pro dospělé ženy činí 320 mg/den. 

Závěr

Vzhledem k široké plejádě účinků může suplementace hořčíku přinést benefit v prevenci i terapii řady onemocnění, především neuromuskulárních, nervových a kardiovaskulárních.  

(ada)

Zdroj: Grober U., Schmidt J., Kisters K. Magnesium in prevention and therapy. Nutrients 2015; 7 (9): 8199–8226, doi: 10.3390/nu7095388.Štítky
Gynekologie a porodnictví Interní lékařství Neurologie Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více