Kombinovaná terapie anogenitální infekce HPV

23. 11. 2015

Anogenitální kondylomata způsobená lidským papilomavirem (HPV) mají zásadní klinický, epidemiologický a finanční význam, a to především vzhledem k riziku maligní transformace. Možností léčby je několik, i přesto se však lékaři stále musejí potýkat s rozsáhlými lézemi a častými rekurencemi.

Inzerce

Z léčebných modalit je možné použít destruktivní (ablativní) metody, dále pak cytotoxickou a imunomodulační farmakoterapii. Monoterapie vykazuje účinnost léčby mezi 23,0 a 94,0 % a rekurenci lézí od 4,1 do 77,0 % v závislosti na zvolené metodě. Pouze minimální množství klinických studií zatím hodnotilo léčbu kombinovanou.

Sinekatechiny jsou polyfenolické látky extrahované z čajovníku čínského. V jejich zastoupení převládá epigallokatechingallát. Masti s obsahem těchto imunomodulačně působících látek významně snižují rekurence genitálních bradavic (na 4,1–10,6 %), ačkoli jejich iniciální účinnost na eliminaci lézí je nižší než u ablativních metod. Proto byla ve studii amerických autorů hodnocena účinnost terapie kombinující všechny tři léčebné modality.

Retrospektivní studie sledovala 27 pacientů, kteří byli léčeni kombinovanou terapií genitálních bradavic. Absolvovali jednu či dvě kryoablace kondylomat kombinované s aplikací 25% podofylinu, který působí cytotoxicky. Poté následovala postablační imunomodulační léčba lokálně aplikovanou mastí s obsahem 15 % sinekatechinů. Úplnou eliminací lézí zakončilo léčebný proces celkem 96,3 % pacientů, s následnou rekurencí 7,4 % v průběhu šestiměsíčního sledování.

Z výsledků je zřejmé, že v léčbě anogenitálních kondylomat je velmi důležitá kombinovaná terapie. Destruktivní a cytotoxické metody zajistí odstranění ložisek, následná imunomodulační terapie napomáhá vypořádat se s reziduální infekcí, a tak poskytne ochranu před návratem onemocnění.

(boba)

Zdroj: Juhl M. E., Seferovic V., Antonijevic S., Krunic A. Combined treatment of anogenital HPV infection with cryodestruction, podophyllin 25% and post-ablation immunomodulation with sinecatechins 15% ointment – a retrospective analysis. Int J STD AIDS 2015 Sep 24, pii: 0956462415607375 [Epub ahead of print].Štítky
Gynekologie a porodnictví
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více