Plicní tromboembolie při exacerbaci chronické plicní obstrukční nemoci

27. 11. 2018

Je známo, že chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je nezávislým rizikovým faktorem plicní tromboembolie (PE). Metaanalýza publikované literatury zkoumala souvislosti mezi těmito dvěma klinickými jednotkami z hlediska epidemiologie, patofyziologických změn, rizikových faktorů, klinických projevů, léčby a prognózy.

Inzerce

Metaanalýza

Analyzovány byly prospektivní studie, metaanalýzy, retrospektivní studie a přehledové práce publikované v angličtině do dubna 2018, které byly vyhledané v databázi PubMed pomocí klíčových slov „CHOPN“, „plicní embolie“, „exacerbace“ a „tromboembolie“.

Výsledná zjištění

Výsledky ukázaly velkou variabilitu dat v závislosti na designu studie, velikosti vzorku, zařazovacích kritériích apod. Celkově však byla zjištěna vyšší prevalence PE při exacerbaci CHOPN u bělochů a Afroameričanů v porovnání s Asiaty a také u pacientů přijatých k hospitalizaci v porovnání pacienty ošetřenými na pohotovosti.

Dále bylo zjištěno, že PE je u pacientů s exacerbací CHOPN často nediagnostikována z důvodu shodných klinických příznaků. Autoři ovšem identifikovali některé nezávislé prediktory vyššího rizika PE u exacerbace CHOPN. Jde o obezitu a asymetrii dolních končetin. Hospitalizovaní pacienti s PE při exacerbaci CHOPN měli vyšší mortalitu a delší dobu pobytu v nemocnici.

Závěr

Autoři doporučují pečlivě posoudit riziko PE u pacientů s exacerbací CHOPN, zejména při hospitalizaci. Zdůrazňují také tromboprofylaxi, která v řadě prací tvořila významnou součást léčby těchto pacientů během hospitalizace.

(zza)

Zdroj: Cao Y. Q., Dong L. X., Cao J. Pulmonary embolism in patients with acute exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease. Chin Med J (Engl) 2018 Jul 20; 131 (14): 1732–1737, doi: 10.4103/0366-6999.235865.Štítky
Alergologie a imunologie Pneumologie a ftizeologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MIMOŘÁDNĚ Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.