Exacerbace CHOPN a neobvyklá cystitida − kazuistika

8. 5. 2018

Když má pacient souběžnou infekci dvou lokalit, kterou způsobuje jeden patogen, pídíme se po tom, co bylo dřív: vejce, nebo slepice? Málokdy jsme si ale jisti odpovědí.

Popis případu

66letý muž, bývalý slévač, do 61 let kuřák (70 krabičkoroků), s anamnézou dětské TBC, arteriální hypertenze a středně vážnou CHOPN − stabilní emfyzém (GOLD 2011 kategorie A), navštívil lékaře pro 5 dní trvající symptomy akutní respirační infekce. Měl rýmu, výrazný kašel s expektorací purulentního sputa, dyspnoi a horečku 38,3 °C. Nevykazoval příznaky infekce močových cest ani trávicí obtíže. V laboratorním vyšetření byla patrná leukocytóza s posunem doleva a zvýšená hladina C-reaktivního proteinu (CRP). Glykémie byla normální. Vyšetření na antigeny pneumokoků a legionel bylo negativní, stejně jako kultivace sputa. Pacient byl celkově ve špatném stavu se známkami akutního respiračního selhání.

Třetí den hospitalizace došlo ke klinickému zhoršení a rozvoji symptomů infekce močových cest (tenesmy, dysurie a hematurie). Moč obsahovala velké množství erytrocytů a nitrity, její kultivace ukázala přítomnost Escherichia coli, proto byla zahájena cílená antibiotická léčba piperacilinem/tazobaktamem (PIT).

Byl zhotoven skiagram hrudníku a břicha, který prokázal přítomnost plynu v lumen močového měchýře i v jeho stěnách − emfyzematózní cystitidu. Po konzultaci s urologem byl zaveden močový katétr, který odvedl 400 ml moči lehce zabarvené krví a větší množství vzduchu. Piperacilin/tazobaktam byl proto přidán i. v. a podáván po dalších 15 dnů. Kultivace moči po dokončení antibiotické léčby byla negativní. Katétr byl odstraněn a abdominální symptomy odezněly.

Navzdory antibiotické léčbě však přetrvávala exacerbace CHOPN. Opakovaná kultivace sputa ukázala, že i zde je přítomna E. coli, ale její citlivost na PIT je pouze střední, proto byla terapie změněna na meropenem. Výsledek léčby byl uspokojivý a po dokončení léčby meropenemem mohl být pacient propuštěn do domácího ošetřování.

Závěr

Tento případ emfyzematózní cystitidy je velmi raritní, protože jde o onemocnění popisované obvykle u starších žen s diabetem a špatnou kompenzací glykémie nebo po opakovaných katetrizacích močového měchýře, případně u osob po transplantaci ledvin či s imunosupresí.

(pez)

Zdroj: Rodríguez López D. P., Marina Malanda N., Salinas Garrido I., Gáldiz Iturri J. B. Emphysematous cystitis and infectious exacerbation of COPD. A highly unusual finding. Arch Bronchopneumol 2017 Jul; 53 (7): 406−407, doi: 10.1016/j.arbres.2016.10.005.Štítky
Alergologie a imunologie Pneumologie a ftizeologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se