Statiny tlumí zánět u revmatoidní artritidy

23. 10. 2015

Metaanalýza 15 studií zahrnující 992 pacientů ukázala pleiotropní účinky statinů, které se projevují klinickým zmírněním aktivity revmatoidní artritidy (RA) a laboratorně prokázaným protizánětlivým působením u autoimunitního zánětu při RA. Statiny by se tedy mohly stát doporučovanou léčbou pacientů s RA.

Inzerce

Statiny jsou léky široce využívané v léčbě dyslipidémie. Jejich přínos spočívá především v ovlivnění lipidového spektra, ovšem studie naznačují jejich další účinky, např. ovlivnění zánětlivých procesů. Imunomodulační působení statinů u RA je však stále diskutabilní. Čínští autoři se rozhodli na základě publikovaných prací posoudit jejich účinnost v léčbě RA.

Provedli strukturovaný průzkum literatury a na jeho základě metaanalýzu 15 studií, které zahrnovaly 487 pacientů s RA přiřazených k podávání statinů a 505 kontrolních pacientů s RA. Výsledky jasně ukázaly, že statiny významným způsobem tlumí aktivitu choroby. Během léčby statiny byl u pacientů s RA zjištěn statisticky významný pokles sedimentace erytrocytů a C-reaktivního proteinu, který byl zjevný po 12 měsících. Klesl počet citlivých kloubů a počet oteklých kloubů a zmírnila se ranní ztuhlost. Ukázalo se, že statiny silně snižují hladinu zánětlivých faktorů, jako je TNFα a interleukin 6.

Zdá se tedy, že kromě snížení akcelerovaného kardiovaskulárního rizika u pacientů s RA by statiny mohly vykazovat i příznivé protizánětlivé účinky, které jsou dnes již u RA prokazatelné klinicky i laboratorně.

(zza)

Zdroj:  Lv S., Liu Y., Zou Z., et al. The impact of statins therapy on disease activity and inflammatory factor in patients with rheumatoid arthritis: a meta-analysis. Clin Exp Rheumatol. 2014 Oct 20. [Epub ahead of print]

 Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×