Obezita je spojena s horší odpovědí na biologickou léčbu revmatoidní artritidy

23. 4. 2014

V portugalské studii s 317 pacienty s revmatoidní artritidou (RA) byla obezita (BMI ≥ 30 kg/m2) spojena s horší odpovědí na biologickou léčbu po 6 měsících terapie. Léčebná odpověď byla hodnocena podle skóre aktivity choroby u 28 kloubů (DAS28).

Cílem této retrospektivní longitudinální kohortové studie bylo určit vliv obezity na léčebnou odpověď u pacientů s RA, kterým je poprvé podáván biologický lék. Byly použity údaje z Portugalského registru revmatických chorob. Zařazeni byli pacienti s rezistencí na léčbu DMARD (chorobu modifikující antirevmatická léčba), kteří poprvé užívali biologický lék (inhibitory TNF, blokátory interleukinu 6 a antiCD20 přípravky) po dobu nejméně 6 měsíců a byli u nich k dispozici vstupní údaje o tělesné hmotnosti a výšce. Kohorta zahrnovala i 35 pacientů, kteří dosud neužívali žádný DMARD. K posouzení souvislosti mezi obezitou a DAS28 po 6 měsících a mezi obezitou a remisí definovanou jako DAS28 < 2,6 byla použita multivariantní analýza.

U zařazených pacientů byla obezita přítomna ve 23 % případů. Byla zjištěna statisticky významná souvislost mezi obezitou a hodnotou DAS28 po 6 měsících (p = 0,028). S obezitou souviselo také vstupní skóre DAS28 a užívání inhibitorů TNF. Naopak přítomnost obezity nebyla spojena s remisí z hlediska DAS28 po 6 měsících u všech biologických léků. Podobné výsledky byly zjištěny i u skupiny pacientů, kteří dříve neužívali žádný přípravek DMARD.

Tato studie ukázala, že obezita je prediktorem horší léčebné odpovědi na biologickou léčbu RA. U obézních pacientů s RA je proto přínosné zaměřit se na snížení tělesné hmotnosti z důvodu dosažení lepší kontroly choroby.

(zza)

Zdroj: Rodrigues A. M., Reis J. E., Santos C., et al. Obesity is a risk factor for worse treatment response in rheumatoid arthritis patients - results from reuma.pt. Ann Rheum Dis. 2014 Mar 1; 73 Suppl 1:A1; doi: 10.1136/annrheumdis-2013-205124.1.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se