Léčba etanerceptem zvyšuje kvalitu života pacientů s psoriatickou artritidou

19. 8. 2014

Přítomnost psoriatické artritidy je u pacientů s ložiskovou psoriázou spojena s větším kožním postižením a nižší kvalitou života. Hromadné údaje ze tří studií zahrnujících 1 853 pacientů s ložiskovou psoriázou s možnou přítomností psoriatické artritidy ukázaly, že léčba etanerceptem vede ke zmírnění závažnosti psoriázy a zlepšení kvality života.

Přítomnost psoriatické artritidy je u pacientů s ložiskovou psoriázou spojena s větším kožním postižením a nižší kvalitou života. Hromadné údaje ze tří studií zahrnujících 1 853 pacientů s ložiskovou psoriázou s možnou přítomností psoriatické artritidy ukázaly, že léčba etanerceptem vede ke zmírnění závažnosti psoriázy a zlepšení kvality života. U pacientů s psoriatickou artritidou je zlepšení kvality života dosaženo rychleji.

Cílem této práce kanadských autorů publikované v květnu 2014 bylo zhodnotit účinnost etanerceptu u pacientů se samotnou ložiskovou psoriázou a s psoriatickou artritidou z hlediska zlepšení kvality života. Analyzovány byly údaje ze tří studií III. fáze s etanerceptem zahrnující dospělé pacienty se středně závažnou až závažnou psoriázou (postižení ≥ 10 % povrchu těla), z nichž bylo 1 330 bez psoriatické artritidy a 523 mělo i toto postižení. Pacienti dostávali etanercept v dávce 25 mg jednou týdně až 50 mg dvakrát týdně nebo placebo po dobu 12–24 týdnů. Hodnocena byla závažnost psoriázy podle indexu PASI (Psoriasis Area and Severity Index), kvalita života pomocí dotazníků DLQI (Dermatology Life Quality Index), EQ-5D (EuroQoL-5D) a SF-36 (Study 36-item Short Form Health Survey) a přítomnost deprese podle škály HAM-D (Hamilton Depression Rating Scale).

Vstupní hodnoty PASI, EQ-5D a fyzické komponenty SF-36 byly horší u pacientů s psoriatickou artritidou. Léčba etanerceptem vedla u těchto pacientů ke zlepšení PASI již po 2 týdnech, přičemž po 12 týdnech léčby dosáhlo skóre PASI hodnot srovnatelných s pacienty bez psoriatické artritidy. EQ-5D a fyzická komponenta SF-36 se zlepšily rychleji u pacientů s psoriatickou artritidou. Vstupní skóre DLQI bylo v obou skupinách podobné a v průběhu 24 týdnů léčby etanerceptem došlo k jeho zlepšení. Podíl pacientů s depresí byl při vstupu do studie vyšší ve skupině s psoriatickou artritidou a po 24 týdnech léčby klesl rychleji než ve skupině se samotnou ložiskovou psoriázou.

Postižení kůže a kvality života je mezi pacienty s psoriázou s postižením ≥ 10 % povrchu těla horší u pacientů trpících zároveň i psoriatickou artritidou. Etanercept vedl u těchto pacientů k rychlému zlepšení kvality života.

(zza)

Zdroj: Papp K., Poulin Y., Vieira A., et al. Disease characteristics in patients with and without psoriatic arthritis treated with etanercept. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2014 May; 28 (5): 581–9; doi: 10.1111/jdv.12138. Epub 2013 Mar 7.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se