Doporučení americké National Psoriasis Foundation k léčbě psoriázy – kombinace biologické léčby s další systémovou léčbou

23. 10. 2015

Biologická terapie je u většiny pacientů úspěšná v monoterapii, nicméně i přesto část pacientů vyžaduje kombinovanou léčbu. Odborníci z americké National Psoriasis Foundation se proto pokusili vytvořit na toto téma evidence-based doporučení.

Inzerce

Biologická terapie je u většiny pacientů úspěšná v monoterapii, nicméně i přesto část pacientů vyžaduje kombinovanou léčbu. Odborníci z americké National Psoriasis Foundation se proto pokusili vytvořit na toto téma evidence-based doporučení.

Autoři do doporučení zahrnuli práce týkající se kombinované terapie psoriázy publikované v období od 1. ledna 1946 do 18. června 2013, které byly zahrnuty v databázi MEDLINE. Dle jejich závěrů vede kombinace biologické léčby s fototerapií s velkou pravděpodobností k lepší kontrole závažnosti onemocnění než monoterapie oběma skupinami. Stejně tak kombinace etanerceptu s metotrexátem je efektivnější než monoterapie jedním z těchto preparátů. Kombinace infliximabu s metotrexátem je pak účinnější než infliximab samotný. Při současném podávání acitretinu je možné snížit dávku etanerceptu, aby bylo dosaženo stejné terapeutické odpovědi. Krátkodobě podávaný cyklosporin je možné v kombinaci s etanerceptem nebo adalimumabem použít k lepší kontrole psoriatických plak.

U vybraných  pacientů s psoriázou může kombinační terapie vést k lepší účinnosti terapie při minimálních nežádoucích účincích. Autoři z National Psoriasis Foundation se domnívají, že pořadí, ve kterém je vhodné léčby kombinovat, je biologická léčba s metotrexátem, následovaná biologickou léčbou s acitretinem a posléze kombinací biologické léčby s fototerapií. Pro doporučení kombinace biologika s cyklosporinem nebo dalším biologikem není v literatuře dost důkazů.

(epa)

Zdroj: Armstrong A. W., Bagel J., Van Voorhees A. S., et al. Combining Biologic Therapies With Other Systemic Treatments in Psoriasis: Evidence-Based, Best-Practice Recommendations From the Medical Board of the National Psoriasis Foundation. JAMA Dermatol. 2014 Dec 17. doi: 10.1001/jamadermatol.2014.3456. [Epub ahead of print]Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MAPA ROUŠEK Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.